Nowy numer 46/2019 Archiwum

"Mazurek Dąbrowskiego" na wysokościach

Radość z odzyskanej przed 100 laty niepodległości manifestowano także na Śnieżnicy, gdzie znajduje się ośrodek duszpasterski.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. ppor. Jan Zając, a celebrowana była ona w uroczym zakątku Beskidu Wyspowego - w górskim kościółku na stokach Śnieżnicy.

Gazdujący w tym miejscu już prawie ćwierć wieku "kapelan leśny" - jak często mówi o sobie ks. Zając - witał przybyłych nie w sutannie, ale w oficerskim mundurze z dwoma gwiazdkami na pagonach.

Zanim jednak rozpoczęła się liturgia, ks. Jan wręczył wszystkim tekst hymnu państwowego. Punktualnie w samo południe rozległ się kościelny dzwon i równocześnie pierwsze strofy "Mazurka Dąbrowskiego". Na przykościelnym placu, przystrojonym biało-czerwonymi barwami i godłem, wybrzmiały donośnie wszystkie cztery zwrotki tej najważniejszej dla każdego Polaka pieśni - śpiewali mali i duzi, młodzi i starsi.

W krótkiej procesji przy śpiewie pieśni maryjnej zebrani udali się do świątyni. Białe szaty liturgiczne celebransa, a szczególnie stuła z wizerunkiem Czarnej Madonny z Jasnej Góry z jednej strony i słowami: "Bóg, Honor, Ojczyzna" z drugiej podkreślały niezwykły i szczególny charakter tego spotkania w górach i modlitwy za Polskę w dniu, kiedy dziękowaliśmy Bogu za dar 100 lat niepodległości i trudnej wolności.

Litania Narodu Polskiego i pieśń "Boże, coś Polskę", a także błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II były ostatnimi akordami wołania o pomyślność ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama