GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Męski jubileusz chóralny

Od 140 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim działa Krakowski Chór Akademicki. Jubileusz działalności uczci koncertem galowym w Filharmonii Krakowskiej.

Uroczystości rozpoczną się rankiem 17 listopada złożeniem kwiatów na grobach zasłużonych dyrygentów zespołu. O godz. 10 rozpocznie się Msza św. w kolegiacie akademickiej św. Anny, w trakcie której chór będzie śpiewał części "Mszy »Gaude Mater Polonia«" Wacława Lachmana. Koncert galowy rozpocznie się zaś o godz. 17 w Filharmonii Krakowskiej. Juniorzy i seniorzy chóru w wieku od 19 do 92 lat wykonają m.in. utwory Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółki, Andrzeja Koszewskiego, Andrzeja Koszewskiego, Bolesława Wallek-Walewskiego, Jana Maklakiewicza. - Nie zabraknie także naszego hymnicznego "Hasła" kompozycji Felicjana Szopskiego - mówi Jan Ledwoń, prezes KChA UJ, student archeologii.

W trakcie koncertu członkostwem honorowym zespołu zostanie wyróżniony znany kompozytor, 92-letni prof. Juliusz Łuciuk, który śpiewał w czynnym składzie chóru pod koniec lat 40. ub. wieku.

Śpiewacy Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1878 r. występują w trakcie uroczystości uniwersyteckich, a także na koncertach w kraju i za granicą, wykonując utwory skomponowane od epoki średniowiecza i renesansu poczynając, aż po czasy współczesne. Ważną częścią tradycji zespołu są koncerty wykonywane przed papieżem Janem Pawłem II. Chórzyści po raz pierwszy zaśpiewali mu 22 czerwca 1983 r. w auli Collegium Maius UJ, w trakcie nadawania papieżowi doktoratu honoris causa uczelni. Potem, 29 sierpnia 1983 r., był koncert na dziedzińcu rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. "Czynicie rzecz piękną. Służycie pięknu. Jesteście wyrazicielem środowiska, które ma szczególne zasługi dla polskiej kultury. A do tych zasług globalnych naszej Almae Matris Iagellonicae dołączają się także i te szczególne zasługi chóru akademickiego" - powiedział wówczas Jan Paweł II.

Chórzyści najstarszego chóru akademickiego w Polsce, dyrygowanego obecnie przez Janusza Wierzgacza, pilnie strzegą męskiego charakteru zespołu. - Aczkolwiek od 2006 r. wraz z powstałym wówczas Chórem Żeńskim UJ współtworzymy Chór UJ "Camerata Jagellonica", to nie jesteśmy jakąś przystawką, sekcją męską chóru mieszanego! Współtworzymy go jako chór o własnej, dawnej tradycji, z której jesteśmy dumni - deklaruje prezes Ledwoń.

Męski jubileusz chóralny   Tak prezentował się Krakowski Chór Akademicki na dziedzińcu Collegum Maius UJ w 1978 r., gdy obchodzono 100-lecie zespołu Archiwum KChA UJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast