Postępują prace remontowe w zabytkowych krużgankach krakowskiego klasztoru franciszkanów. Odnowiono już m.in. średniowieczne malowidła ścienne i część epitafiów.
Remont jest prowadzony od 2017 r. we wszystkich trzech zachowanych skrzydłach średniowiecznych krużganków, pełnych malowideł, okien witrażowych, ołtarzy i tablic epitafijnych. - Rozpoczęliśmy od prac badawczych. Zdecydowaliśmy, że konserwacja będzie miała charakter zachowawczy. Oczyściliśmy ściany, malowidła, usunęliśmy zacieki. Gotowe są już także epitafia w skrzydle zachodnim. Był problem z oczyszczeniem ich złoceń, gdyż bardzo rzetelnie wykonane złocenia z początków XX w., za czasów o. Karwackiego, zostały potem przez konserwatorów wiedeńskich pokryte werniksami, patyną i asfaltem. Trudno było je usunąć - poinformowała Dorota Biedrońska-Krówka, konserwator dzieł sztuki.
Na krużgankach układane są też nowe posadzki, poza klasztorem zaś są konserwowane obrazy ze słynnej Galerii Biskupów Krakowskich, wiszące na co dzień na krużgankowych ścianach. - Całość prac remontowych powinna zakończyć się w październiku 2019 roku - powiedział o. Łukasz Brachaczek z krakowskiego klasztoru franciszkanów.
Prace finansowane są częściowo z pieniędzy unijnych, miejskich oraz z darów osób prywatnych. Główne dofinansowanie pochodzi jednak z kasy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Po zakończeniu remontu krużganków ich wszystkie skrzydła będą szerzej dostępne niż do tej pory dla pielgrzymów, turystów oraz miłośników muzyki.