Nowy numer 38/2023 Archiwum

Patriotyzm to nie nacjonalizm przejdź do galerii

Abp Marek Jędraszewski spotkał się 16 listopada z uczestnikami X Rekolekcji Góralskich, które odbywają się pod hasłem: "Bóg, honor, ojczyzna".

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Stanisława Biskupa w Starem Bystrem koło Ludźmierza. W homilii podkreślił, że słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru. - Bohaterami są ci, którzy dla ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia - mówił. Metropolita krakowski stwierdził także, że pojęcia "ojczyzna" i "patriotyzm" związane są z IV przykazaniem Dekalogu i zobowiązują do tego, aby czcić ojca i matkę.

Abp Jędraszewski dodał, że naszą najbardziej głęboką ojczyzną jest wieczność. - Niebo, zbawienie jest naszym ostatecznym celem. Jego osiągnięcie jest naszą fundamentalną nadzieją. Zdążając do niebieskiej ojczyzny, z dnia na dzień realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego, tym bardziej rozumiemy, jak ważna jest miłość do najbliższych i do ojczyzny. Im bardziej jesteśmy przejęci tym ostatecznym celem, tym większy i bardziej święty nasz obowiązek, by kochać tę naszą ojczyznę - wyjaśniał kaznodzieja.

Hierarcha przestrzegał również przed wypaczeniami patriotyzmu, który może być pojmowany w kategoriach kosmopolityzmu, a także nacjonalizmu i szowinizmu. - Miłość ojczyzny to miłość, która jest mierzona sercem. Jest coś takiego jak obowiązek serca. Jest w nas taka rzeczywistość, która mierzy się sercem - dodał.

Metropolita krakowski w Starem Bystrem był przywitany z największymi honorami. Do kościoła przyjechał w dorożce. Towarzyszyła mu banderia konna, a jeźdźcy trzymali w rękach polskie i papieskie flagi. Dostojnego gościa przywitał ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan. Były obecne liczne delegacje z pocztami sztandarowymi.

Liturgię w kościele uświetniły zespół regionalny, kapela, a także orkiestra dęta z Łapsz Wyżnych. Było dużo akcentów podhalańskich. Kapłani mieli ornaty góralskie. W koncelebrze byli duchowni, m.in. z parafii w Czarnym Dunajcu na czele z ks. dziekanem Krzysztofem Kocotem. Przy ołtarzu modlił się także kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel.

Pierwszy dzień X Rekolekcji Góralskich zakończył się w Rogoźniku, gdzie uczestnicy zjedli kolację i jubileuszowy tort w barwach narodowych. Pierwszy kawałek symboliczne odkroił abp Marek Jędraszewski. Po posiłku przyszedł jeszcze czas na wykład europosła Marka Jurka i koncert Hanki Rybki z zespołem. Rekolekcje zorganizował Związek Podhalan, oddział w Starem Bystrem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast