Była księżną, żoną, pierwszą polską klaryską - mija 750 lat od śmierci bł. Salomei Piastówny. Trzydniowe obchody jubileuszu rozpoczęły się w niedzielny wieczór w kościele św. Andrzeja.
Mszy św. w niewielkim kościółku, przy którym usytuowany jest klasztor sióstr klarysek, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Uczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda z żoną i rodzicami.
W homilii metropolita krakowski podkreślał, że wyrzeczenia podejmowane przez bł. Salomeę przerażały tych, którzy na nie patrzyli, jednak ona podejmowała je dla dobra Kościoła, dla jego odrodzenia i wzrostu. – Historia człowieka związanego z krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa objawiła swe niezwykłe piękno w życiu bł. Salomei, piastowskiej księżniczki - mówił. Przywołał jej pragnienie, by być blisko Chrystusa ukrzyżowanego, modlitwę i posty.
Jak podkreśla s. Joanna Długa OSC, ksieni klasztoru sióstr klarysek w Krakowie, życie bł. Salomei, mimo upływu wieków, wciąż jest inspirujące. - Ona odkryła, że na miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie - przekonuje mniszka.
Jej zdaniem, pierwsza polska klaryska uczy wartości życia, czystości, wierności w małżeństwie i zakonie, a także służby ubogim. - Może nas inspirować do tego, w jaki sposób przeżywać swój patriotyzm. Jest wzorem wytrwałości, odwagi, modlitwy, miłości i pokoju - wymienia przełożona krakowskiego klasztoru duchowych córek św. Klary.
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się już rok temu, w liturgiczne wspomnienie bł. Salomei. Od lutego br. trwała nowenna miesięcy z udziałem przedstawicieli różnych środowisk w Kościele krakowskim.
Głównym obchodom jubileuszu w liturgiczne wspomnienie bł. Piastówny przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM. Dzień później Mszę dziękczynną za życie, powołanie i świętość pierwszej polskiej klaryski odprawi o. Marian Gołąb OFMConv.
Bł. Salomea była córką księcia Małopolski Leszka Białego i ruskiej księżniczki Grzymisławy oraz starszą siostrą Bolesława Wstydliwego. Mając zaledwie kilka lat, weszła na scenę życia politycznego, ponieważ przyrzeczono jej rękę Kolomanowi, synowi króla Węgier Andrzeja II. Układ ten miał gwarantować panowanie węgierskie w Haliczu.
Młodzi małżonkowie zobowiązali się od początku do życia w dziewiczym małżeństwie. Kiedy Salomea owdowiała jako młoda, bo 30-letnia, kobieta, powróciła do Polski, na dwór swojego brata. Cztery lata później w Sandomierzu przyjęła habit św. Klary, tym samym stając się pierwszą polską klaryską. Pierwszy klasztor powstał w Zawichoście, gdzie Salomea sprowadziła siostry z Pragi. Jednak ze względu na brak bezpieczeństwa, po kilku latach Salomea razem z siostrami przeniosła się z Zawichostu do klasztoru w Skale, gdzie w 1268 r. zmarła w opinii świętości.
Jej relikwie złożone są w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.