Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nowe władze Małopolski

Podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego wybrano osoby, które w rozpoczynającej się kadencji będą kierowały samorządem wojewódzkim. Marszałkiem został Witold Kozłowski, przewodniczącym sejmiku - Rafał Bochenek.

Nie było to niespodzianką, gdyż 16 listopada zarekomendował ich na te stanowiska Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno nowy marszałek, jak i przewodniczący sejmiku są prominentnymi politykami tej partii, której reprezentanci będą teraz sprawować władzę samorządową w Małopolsce. PiS ma w sejmiku 24 radnych, kolejnych 12 należy do klubu Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna), 4 zaś do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za kandydaturą W. Kozłowskiego głosowało 27 osób, 9 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Nowy marszałek ma 60 lat, mieszka w Brzeznej w powiecie nowosądeckim, jest doświadczonym samorządowcem. Ukończył studia w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz studia podyplomowe m.in. w Szkole Głównej Handlowej. Pracował jako nauczyciel oraz wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty. W 1998 r. rozpoczął karierę samorządową. Od 1998 do 2010 r. był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. W latach 2005-2006 przewodniczył temu gremium, zaś w latach 2002-2005 i 2006-2010 był jego wiceprzewodniczącym. W 2014 r. ponownie uzyskał mandat radnego wojewódzkiego, a w wyborach w 2018 r. nie został wybrany. Od czerwca br. był prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jakby to dziwnie nie brzmiało, brak reelekcji do sejmiku był jednym z czynników, które zdecydowały o rekomendacji W. Kozłowskiego na objętą teraz przez niego funkcję. PiS zależało bowiem na tym, by nowy marszałek nie był jednocześnie radnym sejmiku i - w razie jakiegoś konfliktu wewnątrzpartyjnego - nie dokonał rozłamu, pozostając jednocześnie na stanowisku marszałka.

Spekulowano uprzednio, że marszałkiem zostanie pochodzący ze Strumian pod Wieliczką 32-letni R. Bochenek. Ostatecznie jednak ów absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, były radny powiatu wielickiego, rzecznik rządu Beaty Szydło oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, został dziś wybrany na przewodniczącego sejmiku. Głosowało nań 37 osób, 1 wstrzymała się od głosu. Zastępcami nowego przewodniczącego zostali Iwona Gibas z PiS i Kazimierz Barczyk z Koalicji Obywatelskiej, w latach 2010-2014 przewodniczący sejmiku.


Nowe władze Małopolski   Przewodniczący Rafał Bochenek był niegdyś rzecznikiem rządu i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Archiwum KPRM

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast