Nowy numer 38/2021 Archiwum

Gość w dom

O zaproszenie do wigilijnego stołu osób samotnych i potrzebujących, apelują organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej. Wraz z Adwentem ruszy akcja "Gość w dom, Bóg w dom".

Jej celem jest zachęta, by do stołu wigilijnego zaprosić osoby, które nie mają z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia. Akcja jest kontynuacją obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

Jak mówią organizatorzy wydarzenia, Jezus przychodzi do nas w drugim człowieku, często słabym i ubogim. To właśnie uwrażliwienie na tę prawdę było celem Światowego Dnia Ubogich. - Co z tego wszystkiego pozostało w nas? Czy staniemy się bardziej wrażliwi, czy wydobędziemy się z zaklętego kręgu niemocy i otworzymy się na ubogich, którzy są pośród nas? - pytają.

Odpowiedzią ma być otwarcie domów i zaproszenie do pustego miejsca przy stole tych, którzy nie mają z kim spędzić Wigilii. Stare polskie przysłowie, które mówi: "Gość w dom, Bóg w dom" oraz pusty talerz przy wigilijnym stole uwrażliwiają, by przyjmować wędrowców, ale akcja ma szerszy wymiar i wiąże się z poszukiwaniem tych, którzy tej nocy nie mają dokąd pójść. - Możemy wyjść naprzeciw zagubionym, żyjącym samotnie, którzy spędzają te piękne święta w cierpieniu i smutku - mówi o. Jacek Dubel, redemptorysta, który w czasie Światowego Dnia Ubogich był odpowiedzialny za Namiot Spotkań.

Akcja "Gość w dom, Bóg w dom" potrwa przez cały Adwent. Aby do niej dołączyć, wystarczy zabrać z kościoła parafialnego specjalnie przygotowane zaproszenie, wypełnić je, wpisując swój adres i wręczyć swojemu gościowi. - Każdy może przyjąć każdego. Wystarczy się tylko zastanowić, kto z mijanych przez nas ludzi spędzi te święta sam i pójść do niego z zaproszeniem - radzą organizatorzy. Tych, którzy nie znają takich potrzebujących, zachęcają, by w parafii czy pobliskim domu pomocy społecznej zadeklarowali chęć zaproszenia kogoś na kolację wigilijną. Wydrukowane zaproszenia będą dostępne w parafiach od I Niedzieli Adwentu. Ulotki będą dostępne również na stronie: sdu.malopolska.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama