Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zrób paczkę na Gwiazdkę

Rok temu udało się spełnić ok. 400 życzeń i zebrać pieniądze na 42 rozkładane fotele dla rodziców małych pacjentów z oddziału onkologii i hematologii USD w Prokocimiu. Jak będzie tym razem?

Akcję kilka lat temu rozkręciła Joanna Błaszczyk, której syn ponad rok walczył wtedy z chorobą nowotworową. Czuwając przy dziecku pani Joanna pomyślała, że chorym maluchom warto podarować trochę radości, robiąc dla nich świąteczne upominki.

- Wciągnęłam w to przedsięwzięcie znajomych i udało nam się przygotować aż 40 gwiazdkowych paczek. Rok później zapytali mnie, czy znowu działamy i efekt był taki, że prezenty trafiły już do dzieci na całym oddziale onkologicznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu - wspomina.

Z czasem pani Joanna wpadła na kolejny pomysł - zamiast kupować podarunki w ciemno, lepiej spełnić konkretne marzenia dzieci. A żeby tak się stało, trzeba je poprosić o napisanie listów do św. Mikołaja.

- Rok temu w akcję wciągnęliśmy także dziecięcy oddział onkologiczny szpitala w Rzeszowie, a teraz idziemy jeszcze dalej i prezenty trafią na oddziały onkologiczne i neurochirurgiczne szpitali w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Katowicach oraz Zabrzu - opowiada.

Dzieci pisały (a niektóre wciąż jeszcze piszą) listy od października. Żeby je przeczytać i zarezerwować ten, który chce się zrealizować, wystarczy wejść na stronę www.paczkanagwiazdke.pl.

- Bardzo prosimy, aby listy rezerwować odpowiedzialnie - jeżeli ktoś wybiera dany list, oznacza to, że chce spełnić życzenie dziecka i kupić prezent, o który ono prosi. Pomoże to uniknąć rozczarowania przy wręczaniu prezentów, bo mimo że każda paczka jest przez nas weryfikowana przed wręczeniem, nie zawsze mamy czas i możliwość dokupić brakującą część prezentu - mówi J. Błaszczyk.

W tym momencie zarezerwowanych jest już ok. 200 listów, a na darczyńców wciąż jeszcze czeka kolejnych 100.

W ubiegłym roku podczas akcji udało się także zebrać pieniądze na zakup 42 foteli, w których rodzice czuwający przy dziecku mogą się przespać i odpocząć. Tym razem wszystkie szpitale jednogłośnie poprosiły o pomoc w zakupie sprzętu medycznego: pomp do podawania leków, w tym cytostatycznych, skanera do żył, kardiomonitora i defibrylatora. Na to wszystko potrzeba 160 tys. zł, a na razie na koncie jest zaledwie 10 tys. zł.

Cały czas prowadzone są także licytacje oraz sprzedaż cegiełek: koszulek, kubków z logo akcji i wielu innych przedmiotów.

Finał 5. edycji akcji Paczka na Gwiazdkę zaplanowany jest na 19 i 20 grudnia, a szczegóły tego, jak można się w nią włączyć, można znaleźć na www.paczkanagwiazdke.pl, zrzutka.pl/paczkanagwiazdke i na facebookowym profilu wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast