Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Uczą się mądrej miłości do świata przejdź do galerii

Szkoła Podstawowa w Brzeziu obchodzi 150-lecie istnienia. - Budujmy w świecie dobro, by stawał się lepszy niż ten, który zastaliśmy - apelował do nauczycieli i uczniów bp Damian Muskus OFM, który poświęcił szkolny sztandar.

Szkoła w miejscowości niewielkiej, choć należącej do najstarszych w regionie, istnieje pół wieku dłużej niż odrodzona polska niepodległość. Wspominał o tym w homilii bp Muskus, wskazując, że dzisiejszą uroczystość można włączyć w nurt narodowych obchodów jubileuszu. Skłania do tego postać patrona – Tadeusza Kościuszki, który w zbiorowej świadomości pozostaje bohaterem ojczyzny walczącej o wolność i człowiekiem, który miłości do rodzinnego kraju podporządkował swoje życie, będąc jej wiernym do końca.

- O tej miłości Kościuszko nam wiele mówi również w czasach pokoju, bo choć nie musimy walczyć o nasz kraj na wojennych frontach, jednak wciąż ojczyzna jest dla nas zadaniem do zagospodarowania, a wolność - przestrzenią, której wciąż musimy się uczyć - mówił krakowski biskup pomocniczy. Zachęcał do tej refleksji, by poświęcenie i przekazanie sztandaru nie było "pustym, choć uroczystym gestem", ale stało się dla nauczycieli, rodziców i uczniów zobowiązaniem do odpowiedzialności za świat, w którym żyją.

Jednoklasowa szkoła powstała w 1868 r., w nieistniejącym dziś budynku w centrum wsi. Wcześniej dzieci z Brzezia i Ujazdu chodziły do szkoły w Zabierzowie. Pięć lat później powstał budynek szkolny z dwiema klasami i mieszkaniem dla kierownika szkoły. Potem na poddaszu urządzono mieszkanie dla nauczycieli. Początek działalności szkolnej w niewielkim środowisku był skromny, jednak - jak podkreślał bp Muskus – placówka ta uczyła i nadal uczy mądrej miłości do świata. - Taka miłość każe budować w tym świecie dobro i żyć w nim odważnie, wnosząc do niego swoje uzdolnienia, pragnienia i możliwości. W ten sposób sprawiamy, że świat jest lepszy niż go zastaliśmy – wyjaśniał hierarcha.

Od 9 lat uczniowie zgłębiają tajniki wiedzy w nowym obiekcie z dużą salą gimnastyczną, jasnymi i przestronnymi salami, świetlicą szkolną, pracownią komputerową, biblioteką. W nowym budynku funkcjonuje również przedszkole.

Szkoła od lat współpracuje z Towarzystwem na Rzecz Ochrony Przyrody. W ramach wspólnych działań posadzono w Brzeziu i Ujeździe ok. 1500 drzew, powstała szkolna ostoja przyrody i zielona klasa. Wytyczono tu ponadto "Brzozowy szlak rowerowy", łączący w sobie funkcję rekreacyjno-sportową i dydaktyczną. Przy szkole aktywnie działa Samorząd Uczniowski oraz Drużyna Harcerska 5 ZDH "Traperzy". Uczniowie biorą udział i odnoszą sukcesy w wielu konkursach, m.in. w prestiżowym Oxford Cambridge.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama