Kilka tysięcy miejsc pracy, budowa nowej drogi startów i lądowań, powiększenie płyty postojowej do 35 stanowisk. Minister infrastruktury zatwierdził wczoraj Plan Generalny Lotniska Kraków-Balice.
Dokument wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych 20 lat. Wartość planowanych inwestycji to około miliarda złotych.
- To ważna chwila w historii lotniska Kraków-Balice. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu i determinacji Zarządu Kraków Airport wraz zespołem krakowskiego lotniska udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe jest podpisanie planu generalnego. Rozwój lotnictwa w Polsce następuje dynamicznie, a prognozy wzrostu są optymistyczne. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w rozwój transportu lotniczego opłacą się Polsce, a pasażerowie będą zadowoleni z nowych możliwości oferowanych im przez polskie lotniska - zaznaczył w krakowskim porcie Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury.
W przekazaniu dokumentu z podpisanym planem generalnym dla Kraków Airport uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Przyjęty dokument jest trasą, po której lotnisko może spokojnie i konstruktywnie podążać. Strategia zakłada bowiem plan możliwy do realizacji, kompleksowy i spójny. Pamiętajmy przy tym, że port lotniczy to także granica państwa i miejsce niezwykle odpowiedzialnej pracy służb państwowych, jak chociażby Straży Granicznej. Dlatego tak istotne jest to, że modernizacja będzie przebiegać w harmonii z rozwojem służb państwowych, którym zawdzięczamy bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie lotniska - wyjaśniał P. Ćwik.
Z kolei Witold Kozłowski, nowy marszałek województwa małopolskiego, zapewnił, że w rozpoczętej kadencji samorządu podejmie konsekwentne działania, które będą zmierzać do modyfikacji przebiegu drogi wojewódzkiej 774 w sąsiedztwie lotniska. - Krakowski port jest silny dzięki atrakcyjności Krakowa oraz aktywności i przedsiębiorczości Małopolan. Dzięki zaangażowaniu pracowników we wszystkich firmach i instytucjach w cywilnej i wojskowej części lotniska jest to największe lotnisko regionalne w Polsce, zauważane także w międzynarodowych rankingach - cieszył się Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Głównym zadaniem inwestycyjnym w planie generalnym jest budowa nowej drogi startów i lądowań, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Nowa droga startowa będzie miała długość 2800 m. Rozbudowane zostaną także terminal pasażerski i płyta postojowa (miejsce, na którym na lotnisku parkują samoloty). Jednocześnie w Balicach będzie mogło stać ok. 35 statków powietrznych, obecnie są 22 stanowiska.
Zgodnie z planem generalnym, ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska.
- Wiele z tych inwestycji wymaga współpracy i dialogu, a decyzje o ich realizacji leżą w kompetencjach różnych podmiotów i instytucji, dlatego też rozwój krakowskiego lotniska uwzględniają strategie: Krakowa, powiatu krakowskiego, województwa małopolskiego oraz sąsiadujących z lotniskiem gmin - zapewnia prezes Włoszek.