Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zaśpiewają w sercu Paryża

Krakowscy muzycy z bazyliki Mariackiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uświetnią otwarcie Kaplicy Polskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Zespół wokalny bazyliki Mariackiej Cappella Marialis oraz orkiestra symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wystąpią w sobotę 1 grudnia w paryskiej katedrze na koncercie poprzedzającym Mszę św. inaugurującą Kaplicę Polską. Krakowscy muzycy zadbają również o oprawę muzyczną liturgii.

W Kaplicy Polskiej znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas sobotniej inauguracji zostaną tam uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. – Stolica Francji to miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju. To tu mieszkała Wielka Emigracja Polska, która walczyła o niepodległość ojczyzny, w Paryżu powstała najstarsza Polska Misja Katolicka na świecie, w tym mieście tworzyli m.in. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski, podkreślając, że inauguracja Kaplicy jest wydarzeniem historycznym dla Polaków żyjących w kraju i za granicą.

Kaplica Polska jest drugą, obok meksykańskiej, narodową kaplicą w katedrze Notre-Dame. Jej otwarcie wpisuje się w uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Paryską katedrę odwiedza rocznie ok. 15 mln pielgrzymów i turystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama