Nowy numer 38/2021 Archiwum

Maluczkowy kalendarz na Adwent

Nie ma w nim czekoladek, za to spora dawka dobrego słowa, które pomoże przygotować się na Boże Narodzenie.

Jest to proste narzędzie, złożone z 22. duchowych ćwiczeń, które dzień po dniu przeprowadzają przez Adwent. Jak sama nazwa wskazuje, liczą się małe kroki, dzięki którym w przedświątecznej gorączce nie tracimy z oczu tego, co w Bożym Narodzeniu jest najważniejsze.

Pokora, wierność, Ewangelia – te trzy hasła będą towarzyszyć czytelnikom kalendarza. – Wierność i pokora są niezbędne w relacji z Panem Bogiem. Kiedy wejdziemy w przyjaźń z Nim, rozpoczynają się trudności, które są testem: zostaniesz czy zrezygnujesz? – mówi Marta Łysek, koordynatorka projektu Maluczko.

Tegoroczny kalendarz jest wyjątkowy, bo dedykowany zmarłemu miesiąc temu ks. Wojciechowi Łosiowi. Młody kapłan zmagał się z nieuleczalną chorobą. – Ostatnie lata jego życia były wypełnieniem tych dwóch haseł: pokora i wierność. Żył w ukryciu, bo brak sił uniemożliwiał mu nawet odprawienie Mszy. Stopniowo znikał z oczu – wspomina Marta. Adwent to czas przygotowania na Boże Narodzenie, ale także na koniec świata. – To przypomnienie: jutro możemy umrzeć. Nie ma tu lęku i obaw, tylko refleksja, czy jesteśmy na to gotowi. Ks. Wojciech tak żył. Wiedział, że może umrzeć w każdej chwili, ale potrafił żyć w spokoju i z wdzięcznością za wszystko, co ma – dodaje.

Każdy z członków grupy napisał kilka rozważań, które tworzą całość kalendarza. W tym roku do projektu dołączyło również dwóch księży, którzy byli przyjaciółmi zmarłego ks. Wojciecha. Ważne jest to, że wszystkie teksty powstawały bezinteresownie, a sam kalendarz można otrzymać za darmo. Wystarczy wejść na stronę Maluczko i pobrać go w wersji elektronicznej lub w pliku przygotowanym do druku.

Propozycja skierowana jest do ludzi, którzy chcą popracować w Adwencie nad swoją relacją z Bogiem. W ubiegłym roku korzystały z niego różne grupy formacyjne, takie jak oaza czy Krąg Domowego Kościoła, a także kapłani czy osoby rozpoczynające dopiero drogę w Kościele. Zawarte w nim rozważania odnoszą się do egzystencjalnych doświadczeń człowieka, niezależnie od wieku, stanu czy wykształcenia.

Maluczko to blog ewangelizacyjny, którego misją jest zachęta do codziennej inspiracji Pismem Świętym. Jak przekonują jego twórcy, wcale nie trzeba poświęcać na to dużo czasu. Wystarczy... maluczko. Byle stale.

Kalendarz adwentowy od Maluczko można pobrać TUTAJ 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama