Nowy numer 38/2021 Archiwum

Upominek dla więźnia

Wciąż jeszcze można włączyć się w przygotowanie świątecznych paczek dla osadzonych w krakowskim areszcie i zakładzie karnym.

Akcja organizowana jest od kilku lat. - Na początku paczki trafiały do więźniów, którzy uczestniczyli w naszym duszpasterstwie. Później tą pomocą objęliśmy wszystkich osadzonych, bo widzieliśmy, że przeżycie świąt Bożego Narodzenia w odosobnieniu i z dala od bliskich jest naprawdę trudnym czasem - mówi o. Maciej Kowalski OSST, minister Zakonu Przenajświętszej Trójcy w Krakowie.

Przyznaje, że osadzeni odbywają karę pozbawienia wolności, która ma wymiar pokutny i resocjalizacyjny, jednak dodaje, że nie może w niej zabraknąć wsparcia i poczucia nadziei, że los człowieka nawet w takiej sytuacji może się odmienić i jego życie nie jest obojętne innym.

- To też mocno pokazuje czym jest wspólnota wierzących, która nie zamyka się na nikogo. Taki konkretny gest solidarności pozwala nie tylko przenieść za mur więzienny odrobinę radości w okresie świątecznym, ale jest także szansą dla obdarowujących na realne wypełnienie uczynku miłosierdzia, który mówi o pocieszaniu więźniów - zaznacza zakonnik.

Dzięki hojności ludzi dobrej woli co roku udaje się przygotować około 300 paczek żywności, które trafiają do krakowskich zakładów penitencjarnych. Aby upominki były jednakowe, trynitarze prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup niezbędnych produktów, w tym kawy, cukru, słodyczy.

- Prosimy wszystkich o otwarcie serc i mamy nadzieję, że i w tym roku akcja zakończy się sukcesem. To ważne, bo kiedy następuje moment wręczania upominków w więziennych celach, spotykamy się z ogromnym wzruszeniem i zaskoczeniem ze strony więźniów, że obcy ludzie chcą z nimi podzielić się miłością i rodzinną atmosferą w okresie bożonarodzeniowym - podkreśla o. Kowalski.

Na chwilę obecną zebrano blisko 1,9 tys. zł. Całkowity koszt inicjatywy oszacowano na 7 tys. zł.

Darowizny na paczki można wpłacać na konto Domu Zakonnego Zakonu Przenajświętszej Trójcy. Szczegółowe informacje o akcji i numer konta są dostępne pod adresem www.trynitarze.pl. Zbiórka zakończy się w III niedzielę Adwentu, czyli 16 grudnia.

Paczki przygotowane przez trynitarzy otrzymają więźniowie z Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie i Aresztu Śledczego w Krakowie przy ul. Montelupich. Akcję organizują Duszpasterstwo Więzienne Ojców Trynitarzy oraz duszpasterstwo młodzieży „Trójka”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama