Nowy numer 42/2021 Archiwum

U św. Mikołaja przejdź do galerii

O tej parafii pisał w swoich kronikach już Jan Długosz. Jest jedną z pierwszych, które powstały w okolicach Krakowa. W niedzielę w kościele św. Mikołaja w Liszkach odbył się tradycyjny odpust.

Pierwsza wzmianka o Liszkach sięga lat 1123–1125. Miejscowość należała wówczas do opactwa tynieckiego, następnie wieś przekazano pod zarząd klasztoru panien norbertanek na Zwierzyńcu. Parafią dla Liszek była w tamtych czasach katedra na Wawelu. Z opisu Długosza wynika, że parafię w Liszkach założono w 1254 r. W 1325 r. liczyła ona około 2000 mieszkańców. Istniał już wtedy kościół drewniany św. Mikołaja.

O opiece niezwykłego patrona mówił podczas uroczystości odpustowych bp Damian Muskus OFM. W kulturze masowej Mikołaj przedstawiany jest jako dobroduszny pan z workiem prezentów, a jego życiorys to mieszanina faktów historycznych i legend. Zostawił jednak przesłanie, które wciąż może inspirować.

Św. Jan Paweł II nazwał biskupa Mikołaja "patronem daru człowieka dla człowieka". - Doświadczając na co dzień opieki swojego patrona, wiecie dobrze, że nie jest on tylko bajkową postacią z przeszłości. To święty, który uczy nas wyobraźni miłosierdzia i skutecznego reagowania na potrzeby bliźnich – mówił bp Muskus. Podkreślał, że od dzieciństwa pobieramy od niego "mądrą lekcję dobroci i wzajemnej miłości".

- Św. Mikołaj budzi nasze serca, bo w geście obdarowania prezentami zawiera się przecież symbolicznie nasza życzliwość i serdeczność wobec bliskich, o której tak łatwo jest zapomnieć w codziennym zabieganiu i tak trudno jest czasami ją okazywać – zauważył.

Jego zdaniem, biskup z Miry jest dziś patronem ludzkiej wrażliwości, bezinteresowności i solidarności z ubogimi, a coroczny zwyczaj sprawiania prezentów jest jak "światełko w ciemności egoizmu, zobojętnienia i ludzkiej samotności". - Warto go pielęgnować i troszczyć się o to, by nie był tylko miłą tradycją, ale lekcją codziennej wrażliwości - zachęcał.

Ponadto, jak stwierdził bp Muskus, Mikołaj, który był biskupem na przełomie III i IV w., stanowi także przykład niezłomnej wiary, której nie zdołały zdusić nawet prześladowania czy uwięzienie. - Pasterzom, biskupom i kapłanom wskazuje drogę gorliwości głoszenia Ewangelii i bezgranicznego poświęcenia się w służbie dla ludzi, do których zostali posłani - dodał.

- Niech wzór św. Mikołaja i wielu świętych i błogosławionych, którzy swoje życie uczynili darem dla innych, inspiruje nas do pełnienia dobra w codzienności, do wrażliwości na cierpienia i niedole bliźnich - zaapelował hierarcha do zgromadzonych w świątyni parafian lisieckich.

Warto dodać, że w 1873 r. w Liszkach wybudowano neoromański kościół, który istnieje do dziś. Wewnątrz świątyni, w bocznych ołtarzach, znajdują się XVIII-wieczne obrazy, a w ołtarzu głównym - XVII-wieczny wizerunek Matki Boskiej Lisieckiej w srebrnej sukience.

W 1978 r., jeszcze przed wyruszeniem na pamiętne konklawe, ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła poświęcił w kościele parafialnym nowy ołtarz soborowy. Jako biskup krakowski bywał w Liszkach często, uczestnicząc w parafialnych uroczystościach i świętach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama