Kobieta, lekarz, żona i matka - św. Joanna Beretta-Molla jest postacią, która nie przestaje fascynować. Na temat jej społecznego oddziaływania dyskutowano w Krakowie.
Przypomniał historię życia św. Joanny, która angażowała się w niesienie pomocy biednym i marzyła o pracy misyjnej. Stworzyła sobie listę 11 dewiz życiowych, które można nazwać poradnikiem, jak unikać wszystkiego, co powoduje zgorszenie lub okaleczenie duszy. Jej życie było oparte na praktykowaniu Ewangelii. Pracę traktowała jak misję. Mawiała, że dotykając ciała chorego, dotyka samego Jezusa. Żarliwie przekonywała kobiety rozważające aborcję, by tego nie czyniły, i odważnie nazywała zło złem. - Poświęcenie aż po ofiarę z siebie było z góry wpisane w jej życie. Decyzja o ofierze z siebie dla uratowania dziecka była tylko konsekwencją jej postawy. – Została kanonizowana za to, jak żyła, a nie za to, jak umarła – podsumował kapłan.
Dr Agnieszka Guzik z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślała zwyczajność Joanny. – Dążyła do świętości w codziennym życiu, które kochała ponad wszystko. Decyzja ratowania dziecka była zwieńczeniem jej życiowej filozofii, jej miłości do życia – stwierdziła prelegentka. Zauważyła, że w rodzinie Mollów panowały relacje, które otwierały na drugiego człowieka. – Cieszyła się z małych rzeczy, budowała poczucie wartości w oparciu o miłość, a odniesienie do Boga było punktem wyjścia i dojścia w jej codziennych decyzjach – argumentowała. Wspominała również zachwyt Joanny nad światem i przyrodą oraz pojmowanie życia chrześcijańskiego jako dogłębnego zaangażowania w pracę, służbę i realizację powołania. – Jakie cechy należy posiadać, by tak pięknie żyć? – pytała A. Guzik. I wymieniła najważniejsze: harmonię uczuć, radość, życzliwość, silną osobowość, mądrość, profesjonalizm połączony z wrażliwością oraz prostotę charakteru i szczególną kobiecą umiejętność realizacji siebie w sposób całościowy i harmonijny.
- Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. To kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza, niepozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności. Św. Joanna Beretta-Molla miała czas dla Boga, rodziny i przyjaciół – mówił organizator konferencji ks. dr hab. Robert Nęcek.
Św. Joanna Beretta-Molla otaczana jest w Polsce żywym kultem, silniejszym niż w rodzinnej Italii. Jest też symbolem tych wszystkich kobiet, które pozostają anonimowe, choć dokonały podobnego, heroicznego wyboru i oddały swoje życie w ofierze za nienarodzone jeszcze dziecko. Jest patronką troski o życie oraz świętą codzienności; zwyczajną, a zarazem niezwykłą kobietą, żoną i matką.