Nowy numer 38/2021 Archiwum

Mleczne ciacho

Już 16 grudnia odbędzie się kolejna odsłona akcji "Ciacho za ciacho", którą organizuje grupa charytatywna "Szpunt", działająca w ramach krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka".

Tym razem całodniowy kiermasz książek i ciast wesprze działalność Fundacji "Dobra Fabryka" Szymona Hołowni. - Będziemy zbierać pieniądze na zakup mleka terapeutycznego do ośrodka dożywiania w Kongo, prowadzonego przez fundację. Chcemy pokazać, że można połączyć przyjemne z pożytecznym - pomóc osobom w trudniejszej sytuacji poprzez zakup na przykład ciasta czy płyty - wyjaśnia Agata Burghardt z grupy charytatywnej "Szpunt".

Dlatego tradycyjnie już w okresie Adwentu krużganki klasztoru ojców dominikanów wypełnią się zapachem pysznych ciast, szelestem przeglądanych książek oraz błyskiem pięknych ozdób świątecznych. Przybywający będą mogli skorzystać także z kawiarenki z ciepłymi napojami, goframi i tostami.

Oprócz tego organizatorzy przewidzieli również spektakle "Beczkowej" grupy Karton, warsztaty cukiernicze, pokazy chemiczne i fizyczne, licytacje, a także panel dyskusyjny o problemie głodu na świecie z udziałem S. Hołowni.

W akcji można wziąć udział 16 grudnia, ale jest również szansa, by włączyć się w nią wcześniej. - Na furcie klasztoru dominikanów można już zostawiać książki na kiermasz, a od piątku 14 grudnia także tam będzie można przynosić ciasta. Prosimy o wsparcie i z góry za nie dziękujemy. Nie zlikwidujemy naszą akcją głodu na świecie, ale możemy realnie pomóc choć jednemu lokalnemu środowisku - mówi A. Burghardt.

Dzięki dotychczasowym edycjom inicjatywy udało się na przykład zbudować studnię w Sudanie czy kupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Ostatnia wielkopostna akcja przyniosła ponad 63 tys. zł, które przekazano siostrom dominikankom z zakonu pw. św. Katarzyny ze Sieny na remont szkoły znajdującej się w Iraku, w miejscowości Kara Kusz, która została zniszczona podczas działań wojennych.

Kiermasz charytatywnej grupy "Beczki" organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Inicjatywa "Ciacho za ciacho" ma zostać rozpowszechniona w innych dominikańskich ośrodkach akademickich w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama