Nowy numer 41/2019 Archiwum

Przekazujmy światło, którym jest Jezus przejdź do galerii

W katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odebrał od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

We Mszy św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego uczestniczyli przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP oraz Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, którzy przekazali przywieziony przez nich do Krakowa płomień – Światło Pokoju z Betlejem.

W homilii abp Jędraszewski wyjaśniał, że kiedy zapalamy świecę od świecy, to pierwsza z nich nic nie traci ze swojego blasku, wręcz przeciwnie – krąg światła się poszerza.

– Z tego światła, którym jest Jezus Chrystus, chcemy zaczerpnąć światło dla siebie samych, dla każdej i każdego z nas. Więcej, pragniemy to światło, które już mamy, przekazać dalej, aby coraz więcej ludzi było ogarniętych tą światłością, która po raz pierwszy zaistniała na ziemi w cudowną noc Bożego Narodzenia – mówił hierarcha.

Jak podkreślał, Jezus, który jest światłem, obdarza ludzi pokojem, którego świat dać nie może: pokojem serca, pokojem czystego sumienia.

– Ten pokój jest symbolizowany przez światło zapalone w Betlejem, w miejscu, gdzie narodził się Pan Jezus. Dlatego wy, drodzy harcerze, ponieważ przynosicie Światełko Betlejemskie, w pełni zasługujecie na to, by nazwać was zwiastunami pokoju i głosicielami Bożej radości – zwrócił się do harcerzy arcybiskup.

Polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z Polany Głodówka i przekazali je do kolejnych miejsc w całym kraju, m.in. do Krakowa, Warszawy i na Jasną Górę.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju zainicjowana została w 1986 r. przez austriackich skautów. Polscy harcerze angażują się w tę ideę od 28 lat. Od 25 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Światło przekazywane jest na świecach Caritas.

Polscy harcerze przekazują z kolei Betlejemskie Światło Pokoju do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji, a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP "Zawisza Czarny".

Na stronie swiatlo.zhp.pl znajduje się mapa miejsc, skąd każdy może odebrać Betlejemskie Światło Pokoju, by zanieść je do własnego domu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL