Nowy numer 38/2021 Archiwum

Termosy dobra

Stowarzyszenie Re-prezentacje rozdaje termosy osobom wykluczonym i bezdomnym. W wybranych kawiarniach mogą je za darmo napełnić kawą, herbatą czy wrzątkiem.

Akcja Termokawa odbywa się w każdą niedzielę o 18.30 na krakowskich Plantach pod Teatrem im. Słowackiego. Wolontariusze wychodzą do bezdomnych, samotnych i wykluczonych, by wesprzeć ich dobrym słowem i gorącym napojem, szczególnie cennym w zimowe, mroźne dni.

Do tej pory rozdano 90 termosów. – Kiedy rozdawaliśmy je po raz pierwszy, cieszyły same w sobie, były przedmiotem, który daje radość osobom w kryzysie bezdomności – opowiada Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia Re-prezentacje. Do termosów dołączona jest ulotka z adresami lokali, w których można napełnić je kawą, herbatą czy wrzątkiem.

Kolejne akcje pokazały, że z osobami wykluczonymi trzeba rozmawiać i nawiązywać relacje. W ten sposób łatwiej jest pokonać w nich opory przed wejściem do kawiarni i poproszeniem o ciepły napój. – Przez pierwszych 10 dni nikt nie skorzystał z tej możliwości. To jest proces, bo ludziom, którzy czują się wykluczeni, trudno wejść do miejsca, gdzie my czujemy się swobodnie – tłumaczy S. Pasaj. – Mam nadzieję, że kiedyś to będzie standard i widok takich osób nie będzie nikogo dziwił – dodaje.

Do tej pory do projektu dołączyło 15 krakowskich kawiarni. Ta liczba z pewnością się powiększy, bo członkowie stowarzyszenia rozmawiają z kolejnymi. – Nasza wrażliwość powinna się zmieniać. Osoby w kryzysie bezdomności to przecież tacy sami ludzie, jak my. Tyle tylko, że one doświadczyły w swoim życiu czegoś, co spowodowało, że znalazły się w takiej sytuacji – zaznacza organizator Termokawy. Dlatego zamiast o bezdomnych woli mówić o osobach w kryzysie lub wykluczonych.

Każdy, kto chciałby wspomóc akcję i dołączyć do projektu, znajdzie wszystkie potrzebne informacje na facebookowym profilu Termokawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama