Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wigilijny stół dla wyjątkowych gości

Po raz drugi wigilia dla najuboższych, bezdomnych i samotnych organizowana przez krakowską Caritas, odbędzie się w Starej Zajezdni na Kazimierzu. Organizatorzy spodziewają się ok. 900 osób.

Prowadząca Kuchnię św. Brata Alberta s. Leokadia Martyniak, albertynka, jest przekonana, że przy wigilijnym stole Caritas nie będzie pustych miejsc. - 800 zaproszeń rozeszło się jak woda - mówi, dodając z doświadczenia, że zawsze przychodzą też osoby, do których zaproszenie nie dotarło, a które nie chcą spędzać tego dnia w samotności.

Wigilijne spotkanie dla ubogich, samotnych i bezdomnych rozpocznie się w Starej Zajezdni o 14.30. Po przywitaniu wszystkich obecnych, wspólnej modlitwie, życzeniach abp. Marka Jędraszewskiego i przedstawicieli władz miasta oraz tradycyjnym łamaniu się opłatkiem, ubodzy zasiądą do wieczerzy, na którą złożą się tradycyjne, świąteczne potrawy. Będzie barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką, kluski z makiem, ciasta, napoje i owoce. Każdy z uczestników otrzyma też paczkę z żywnością na święta.

- Nie udałoby się przygotować tak dużego wydarzenia, gdyby nie wolontariusze - mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Przy wigilii będą pomagać harcerze ZHP i ZHR, wolontariusze Caritas oraz młodzież z OHP w Krakowie. W Starej Zajezdni już od piątku będą trwały przygotowania: najpierw sortowanie towaru do paczek świątecznych dla ubogich, w sobotę pakowanie paczek oraz nakrywanie stołów, a w poniedziałek już od 10.00 prace będą trwać zarówno w Starej Zajezdni, jak i w Kuchni św. Brata Alberta, gdzie będą przygotowywane potrawy wigilijne.

Spotkanie dofinansowało Miasto Kraków, a głównym partnerem jest właściciel sieci Selgros.

Pierwszą wigilię dla bezdomnych krakowska Caritas zorganizowała 24 grudnia 1991 r. na Dworcu PKP. Odbywały się tam one do do 1997 r. Brało w nich wtedy udział ok. 300 osób. W 1998 r. zmieniono miejsce wigilii, przenosząc ją na krużganki klasztoru Ojców Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych. W 2017 r., ze względu na remont krużganków, przeniesiono wigilię do restauracji Stara Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie, którą bezpłatnie użycza właściciel.

Wieczerza organizowana w Krakowie jest jedną z 24 wigilii przygotowywanych przez Caritas diecezjalne. W całej Polsce weźmie w nich udział niemal 10 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama