Nowa nazwa starego muzeum

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie już wkrótce używać w obiegu publicznym krótszej nazwy - Muzeum Kraków. Decyzja zapadła dziś, w trakcie obrad rady muzeum, inaugurującej obchody 120-lecia placówki.

Obrady odbyły się w Sali im. Juliusza Lea krakowskiego magistratu w Pałacu Wielopolskich, gdzie 31 maja 1899 r. zadecydowano o powstaniu placówki muzealnej, zbierającej pamiątki do dziejów Krakowa.

- Była ona wówczas oddziałem krakowskiego Archiwum Aktów Dawnych. Samodzielność uzyskała w 1945 r. - przypomniał prof. Jacek Purchla, przewodniczący Rady MHK.

Wraz z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i dyrektorem MHK Michałem Niezabitowskim podpisali akt inaugurujący obchody jubileuszowe. - To muzeum wyrosło nie tylko na największe, ale i najlepsze muzeum samorządowe w Polsce - powiedział prezydent Majchrowski.

Nazwa muzeum zmieni się w roku przyszłorocznego jubileuszu. Od 1 marca na tablicach, wydawnictwach i materiałach promocyjnych będzie widniała nowa nazwa. Nowy będzie także muzealny znak graficzny. Piękne arkady w kolorze ciemnoniebieskim, wsparte na kolumnach z liter MHK zostaną zastąpione przez dwie pomarańczowe formy graficzne tworzące litery MK.

- Kochamy i szanujemy naszą tradycyjną nazwę. Nie zostanie wycięta i spalona. Muzeum będzie jej nadal używać w swych statutach oraz innych dokumentach oficjalnych a także na pieczęciach - powiedział dyr. Niezabitowski. - Jedno jest też niezmienne. Powodem, dla którego to muzeum istnieje, jest wciąż Kraków. Ale bardzo wiele się zmieniło, mieszkańcy miasta się zmienili, inaczej się ze sobą komunikują. Nasze tęsknoty też są inne. 120 lat temu było to wciąż wówczas niezrealizowane marzenie o wolności; dzisiaj tą wolnością się już cieszymy. Wtedy, gdy powstawała nasza placówka, miała ono formę historycznej, gdyż Polacy mieli wówczas tak naprawdę tylko chlubna przeszłość, bo teraźniejszość była zaborcza. Dzisiaj, szanując zamierzenia naszych ojców założycieli, mówimy, że jesteśmy muzeum miasta tu i teraz, miasta dzisiaj, które szanuje przeszłość, ale jest otwarte na teraźniejszość i przyszłość. Temu ma służyć m.in. zmiana nazwy ale nie tylko. W trakcie naszych uroczystości jubileuszowych odbywających się pod hasłem "Jestem Kraków" w trakcie serii wystaw i spotkań z cyklu "prze - mieszczanie", będziemy się zastanawiali nad tożsamością współczesnych mieszczan i...przedmieszczan krakowskich, nad tym jak obecnie kształtuje się miasto i jego mieszkańcy - dodał dyrektor MHK.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się zaś 31 maja w Barbakanie i 3 czerwca w Pałacu Krzysztofory, głównej siedzibie muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..