Nowy Numer 41/2021 Archiwum

65 lat kapłaństwa o. Leona Knabita

Znany benedyktyn z krakowskiego Tyńca będzie wkrótce obchodził ważne rocznice. - Dzięki Panu Bogu mimo, że jestem już nieco słaby fizycznie, to zachowuję moc duchową; mogę odprawiać Mszę św., pisać i być z ludźmi w wielkiej przyjaźni - mówi o. Knabit.

Bracia benedyktyni będą wspominać 65. lat kapłaństwa swego konfratra 26 grudnia o godz. 10.30 w trakcie Mszy św. odprawionej w klasztornym kościele pw. świętych apostołów Piotra i Pawła ( Kraków-Tyniec, ul. Benedyktyńska 37). Homilię wygłosi o. Szymon Hiżycki, opat tyniecki. Uroczystość odbędzie się w dniu 88. urodzin zakonnika, w przeddzień 65. rocznicy święceń. W roku 2018 minęło również 60.lat od momentu wstąpienia młodego wówczas kapłana diecezjalnego do wspólnoty benedyktyńskiej w Tyńcu.

Będą o nim pamiętać w modlitwie także członkowie stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" podczas opłatka, który ma się odbyć 12 stycznia o godz. 10 w krakowskim kościele bł. Anieli Salawy (al. Kijowska 29). O. Knabit jest asystentem kościelnym i kapelanem honorowym stowarzyszenia.

- Dla nas będzie dużą radością móc dziękować Panu Bogu za tak wiele lat kapłaństwa współbrata zakonnego. Podziękujemy Bogu także za to, że ojciec Leon, jest wciąż, przełamując słabości, niestrudzony w pracy, zachowując przy tym pogodę i młodość ducha - powiedział o. Hiżycki, opat.

- To będzie jedynie skromna rocznica a nie jubileusz, bo według biblistów, jubileusze odbywają się co sto lat - śmieje się o. Leon. - Jestem wdzięczny Panu Bogu za moje kapłaństwo. Zostałem wyświęcony 27 grudnia 1953 r. w Siedlcach przez biskupa Ignacego Świrskiego wcześniej niźli koledzy z mojego rocznika seminaryjnego. Nota bene żyję tak długo, że prawie wszystkich ich przeżyłem. Dzięki Panu Bogu mimo, że jestem już nieco słaby fizycznie, to zachowuję moc duchową; mogę odprawiać Mszę św., pisać i być z ludźmi w wielkiej przyjaźni - dodał o. Knabit.

Urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim, otrzymując na chrzcie imię Stefan. Po studiach w siedleckim seminarium duchownym i wyświęceniu w 1953 r. pracował w różnych miejscach diecezji siedleckiej. W latach 1956-1958 r. był kapelanem i rektorem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej w Beskidzie Żywieckim, w granicach ówczesnej archidiecezji krakowskiej. Tutaj, w lutym 1958 r. poznał ks. Karola Wojtyłę. Spotkali się ponownie po kilku miesiącach tego samego roku ...w Tyńcu. "W lipcu 1958 r. uzyskałem bowiem zgodę na wstąpienie do klasztoru (»wprowadziłem się« tam dokładnie 16 lipca). On natomiast na początku sierpnia przyjechał do Tyńca na indywidualne rekolekcje. - A ksiądz co tu robi? - zapytał. - Ja - odpowiedziałem jestem tu kandydatem. - Cooo? - nie krył zdumienia. Widać nie dowierzał że młody, nie bardzo opanowany ksiądz może się przemieć w poważnego benedyktyńskiego mnicha" - wspominał o. Leon w książce "Spotkania z wujkiem Karolem". Ks. Wojtyła został wkrótce biskupem. Przez dalsze lata swej posługi kapłańskiej w Krakowie i w Rzymie, już jako papież, dawał w trakcie spotkań liczne przykłady sympatii i szacunku wobec zakonnika benedyktyńskiego. O. Knabit był m. in. komentatorem w trakcie spotkań modlitewnych z Janem Pawłem na krakowskich Błoniach w 1979 i 1983 r.

Ks. Stefan Knabit złożył w 1960 r. pierwsze śluby zakonne, otrzymując imię Leon. W 1963 r. złożył śluby wieczyste. Po ślubach został proboszczem parafii tynieckiej. Funkcję tę pełnił do 1970 r. Potem, do roku 1980 r. był w klasztorze tynieckim mistrzem nowicjatu. W 1983 r. skierowano go do klasztoru w Lubiniu, gdzie przez 10 lat był przeorem. Później wrócił do Tyńca, gdzie także powierzano mu odpowiedzialne funkcje zakonne m.in. w latach 2001-2002 przeora.

O. Knabit jest znany z różnorodnej działalności duszpasterskiej trafiającej skutecznie do rozmaitych sfer społeczeństwa. Był przez kilkadziesiąt lat katechetą, jest cenionym rekolekcjonistą i pisarzem. Jego praca ma charakter multimedialny. Napisał kilkadziesiąt książek z zapisem m.in. rekolekcji, kazań, refleksji, felietonów i komentarzy, wspomnień o Karolu Wojtyle - Janie Pawle II, tekstów dla dzieci. Jest stałym autorem "Gościa Niedzielnego"”, w 2013 r. jego teksty pisane na łamach GN zostały zebrane w tomie "Sądy kapturowe". Nie koniec na tym. Dużą popularność przyniosły mu audycje telewizyjne m.in. „Ojciec Leon zaprasza”, „Ojciec Leon zawodowiec” i „Sekrety mnichów”. Od 2009 r. pisze także regularnie komentarze na swoim blogu internetowym. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością. W trakcie corocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest zawsze rekordzistą w ilości spotkań autorskich.

Od 2009 r. imię o. Leona nosi przedszkole nr 133 w Tyńcu.

65 lat kapłaństwa o. Leona Knabita   O. Leona dobrze znał i bardzo cenił kard. Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II. O Knabit był nim m.in. w 1976 r. w katedrze wawelskiej w trakcie ślubów wieczystych sióstr nazaretanek Archiwum o. Leona Knabita

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama