Nowy numer 37/2021 Archiwum

Podziękuj kombatantom

Trwa 12. już edycja akcji "Rodacy-Bohaterom", dzięki której wsparcie otrzymają środowiska kombatanckie na Kresach.

Inicjatywa koordynowana jest w Krakowie przez Akademię Ignatianum. W jej ramach zbierane są artykuły chemii gospodarczej oraz produkty spożywcze o przedłużonej dacie ważności. Najbardziej potrzebne są m.in. konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbata, kawa, słodycze, olej czy też warzywa i owoce w puszkach.

Paczki świąteczne, które zostaną przygotowane z zebranych darów, to dla Polaków na Kresach - około 40 żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii - coś więcej niż tylko żywność. - To dowód pamięci i wdzięczności za ich bezinteresowną walkę o wolność Polski przed laty oraz podziękowanie za obecną opiekę nad polskimi miejscami pamięci. To wyraźny znak, że rodakom w ojczyźnie ich los nie jest obojętny - tłumaczy Igor Solarz, przewodniczący Samorządu Studenckiego Ignatianum.

Jak dodaje, ta pamięć potrzebna jest też młodszym pokoleniom Polaków mieszkających na obczyźnie. - To oni są naszą przyszłością na Kresach. W nich, na różne sposoby, musimy pielęgnować poczucie polskości i przywiązania do Macierzy, choć nieraz zdarza się tak, że to oni mogą nas uczyć patriotyzmu - podkreśla.

Tomasz Konturek, koordynator małopolskiej odsłony akcji, wskazuje, że zeszłoroczna akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. - Łącznie zebraliśmy ponad 6,5 ton żywności, co pozwoliło przygotować ponad 600 paczek. Ich bardzo ważnych elementem są życzenia na kartkach lub rysunkach, które są najważniejszym prezentem i wyrazem pamięci od darczyńców i o które prosimy także w tym roku - opisuje.

Żywność i fundusze na zakup niezbędnych rzeczy będą zbierane od 7 do 14 stycznia. Można je przynosić do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach), od poniedziałku do soboty od godz. 8.00 do 19.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl i pod numerem telefonu 785 042 119.

Drugi etap akcji to zbiórka pieniędzy na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transportu przygotowanych paczek na Kresy oraz renowacji miejsc pamięci. Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen. Niezbędne informacje o inicjatywie można odnaleźć na stronie www.rodacybohaterom.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama