Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kościół chce być z narodem

- Trudno wyobrazić sobie dzieje Polski bez Jezusa Chrystusa - mówił kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu, gdzie przewodniczył Mszy św. w uroczystość Bożego Narodzenia.

W święto Narodzenia Pańskiego kard. Dziwisz przypomniał, że Polska od ponad tysiąca lat należy do kręgu narodów chrześcijańskich i zachęcał do wdzięczności za przynależność do Kościoła, "wielkiej wspólnoty ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana ludzkich dziejów, Zbawiciela świata".

- Trudno sobie wyobrazić dzieje naszej Ojczyzny bez Jezusa Chrystusa, bez Jego Ewangelii i Jego Kościoła. W sposób szczególny uświadamiamy to sobie w tej królewskiej katedrze, która stanowi trwały zapis o tym, kim Chrystus jest dla nas, kim był dla kolejnych pokoleń zamieszkujących polską ziemię - mówił.

Hierarcha nawiązał do obchodzonej w kończącym się roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przypomniał wydarzenia ostatniego wieku, naznaczonego II wojną światową i okresem wielu lat zmagania się z dyktaturą ideologii komunistycznej.

- W tych wszystkich doświadczeniach narodu uczestniczył Kościół poprzez swoich wiernych oraz swoich pasterzy - podkreślał osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, wymieniając w gronie wybitnych kapłanów kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę, o. Maksymiliana Kolbe i ks. Jerzego Popiełuszkę. - Ci wielcy i święci pasterze uczyli nas, jak przede wszystkim ocalić naszą wewnętrzną wolność, jak być ludźmi sumienia i jak zagospodarować wolność ducha, której nikt nie może nas pozbawić. Ci nieprzeciętnej miary pasterze czynili to w imieniu Kościoła, który zawsze był i chce być z narodem, w jego doli i niedoli, w jego chwilach zwycięstw i przegranych - zaznaczył.

Dodał, że lekcja, jaką Polska otrzymała od swoich "mądrych i świętych pasterzy", jest nadal aktualna, bo nowe czasy przynoszą "nowe wyzwania i często krzywdzące oceny ludzi Kościoła".

Krakowski metropolita senior uwrażliwiał na to, że Boże Narodzenie jest zachętą, by dzielić się dobrem ze wszystkimi. - Niech znajdą się w tym kręgu wszyscy, niezależnie od poglądów i przynależności partyjnej. Jesteśmy wszyscy dziećmi jednego Boga. On przyszedł do wszystkich. On nie wykluczał i nie wyklucza nikogo - wzywał.

Na zakończenie złożył bożonarodzeniowe życzenia radości i pokoju wszystkim ludziom dobrej woli.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama