W Krakowie i okolicach nie brak pomysłów na alternatywnego sylwestra. Dla tych, którzy szukają na przełomie roku okazji do refleksji i wyciszenia, organizowane są zarówno kilkudniowe dni skupienia, jak i nabożeństwa o północy.
Nowy Rok można powitać z Jezusem Miłosiernym. Tradycyjnie już w sylwestrowy wieczór o 21.00 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem i grobem św. s. Faustyny w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Na jej zakończenie o północy będzie odprawiona Msza św.
Na Eucharystię o północy zapraszają również krakowscy franciszkanie. Tę tradycję zapoczątkował w zeszłym tysiącleciu bp Karol Wojtyła, który 1 stycznia 1960 r. w bazylice przy Franciszkańskiej celebrował Eucharystię i wygłosił noworoczne przemówienie. Zwyczaj ten kontynuują kolejni arcybiskupi krakowscy. Tak będzie również w tym roku. O północy Mszy w bazylice św. Franciszka z Asyżu przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.
Od kilku dni trwają w różnych miejscach noworoczne rekolekcje. Te, na które zapraszają benedyktyni tynieccy, nazwane zostały Antysylwestrem. Po raz pierwszy Antysylwester odbył się w opactwie 10 lat temu i z roku na rok cieszył się coraz większą popularnością. Początkowo mnisi zapraszali na sylwestrową noc, w atmosferze ciszy i wewnętrznego skupienia, na przekór zwyczajowi hucznej zabawy. W tym roku program został rozszerzony. - Chcemy, by chętni mogli spędzić w naszym klasztorze parę dni, posłuchać koncertów na tynieckich organach, konferencji głoszonych przez braci, wziąć udział w warsztatach chorałowych i poznać nowe osoby, by w te dni bardziej cieszyć się byciem razem - tłumaczą organizatorzy.
Goście opactwa zatrzymują się tu, by - korzystając z urokliwego położenia - spacerować wałami nad Wisłą i szlakami po okolicznych wzgórzach, odwiedzić Grodzisko z kamieniołomem lub klasztorne muzeum. Mnisi zachęcają, by zajrzeć do Tyńca choćby na kilka godzin, by na przełomie roku pomodlić się wraz z braćmi, adorować Najświętszy Sakrament i powitać Nowy Rok, uczestnicząc w Mszy św. o północy.
Rekolekcje w całkowitej ciszy zorganizował w Bystrej Podhalańskiej Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Odbywają się one pod hasłem: "Cisza jest pełnią Słowa". W planie każdego dnia są Eucharystia, medytacje nad słowem Bożym, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, rozmowa z kapłanem i czas na spacer w samotności.
Cisza, do której zachęcają oazowicze, to nie tylko oddalenie i brak rozmów. To także kilka dni bez internetu, telefonu i portali społecznościowych.
Do pustelni na Kalatówkach zapraszają siostry albertynki. W klimacie modlitwy i wspólnoty odbywają się tam rekolekcje ze św. Bratem Albertem. To wyjątkowe dni, bo adresowane wyłącznie do kobiet. Siostry zapewniają dużo modlitwy, rozmowy, dobry film i... sanki.