Nowy numer 22/2020 Archiwum

Tutaj spocznie bp Tadeusz Pieronek przejdź do galerii

W kościele Świętych Piotra i Pawła trwają ostatnie przygotowania do pogrzebu bp. Pieronka. Hierarcha spocznie w kaplicy Michała Archanioła.

Trumna z ciałem bp. Tadeusza została rano przewieziona z katedry na Wawelu do kościoła Świętych Piotra i Pawła, gdzie o 16.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II byłego rektora uczelni pożegna jego następca ks. prof. Wojciech Zyzak.

W świątyni od rana gromadzą się krakowianie, by oddać hołd zmarłemu biskupowi i pomodlić się przy jego trumnie.

Ciało bp. Pieronka zostanie złożone w kościelnej krypcie grobowej w kaplicy św. Michała Archanioła, która znajduje się w prawej nawie kościoła. W kaplicy umieszczony jest ołtarz barokowy z XVIII w., przedstawiający obraz Michała Archanioła zwyciężającego smoka.

W 2006 r. został tam pochowany krakowski biskup pomocniczy Stanisław Smoleński. Jest tam też trumna, w której spoczywają anonimowe ludzkie kości.

Udział w pogrzebie bp. Pieronka zapowiedzieli goście z kraju i zagranicy, przedstawiciele KEP, duchowni i politycy różnych opcji, m.in. Hanna Suchocka, Grzegorz Schetyna, Bronisław Komorowski z żoną, wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz czy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obecni będą rektor i prorektorzy UPJPII, Kolegium Rektorów Krakowa, profesorowie UPJPII i innych uczelni kościelnych. Zmarłego biskupa pożegnają też jego krewni i przyjaciele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Maryja!
  03.01.2019 17:20
  Nie rozumiem jak można przypisywać bp. Tadeuszowi przywiązanie do partii politycznej. Kto czytał wikicytaty ten wie, że bp był sprawiedliwy i nie dzielił społeczeństwa wierzących na lepszych i gorszych tylko starał się być obiektywny. Czym innym jest zaangażowanie polityczne, a czym innym popieranie standardów innych od stereotypów.
  doceń 0
 • Maryja!
  03.01.2019 18:21
  Możliwe, że gdyby słuchać więcej hierarchów to nie byłoby całego sporu o reformę sadownictwa czy Smoleńsk. Nawet gruba kreska byłaby rownoscia szans bardziej niż brakiem dekomunizacji. Gdybym był prezydentem zarzadzilbym referendum w sprawie reformy sądownictwa, Konstytucji, aborcji, pochówku pary prezydenckiej, dekomunizacji. PiS ma rację co do potrzeby uczciwości w przestrzeni publicznej, ale powinno się ono odbywać bardziej pragmatycznie, bez emocji. Rozumiem doskonale co to znaczy, bo sam unosze się kiedy myślę o falszywosci i klamstwach opozycji. Odpowiedź emocjonalna powoduje jednak narastanie nastrojów wrogości. Ważne żeby wspólnota była skupiona wokół realizacji interesu narodowego i racji stanu definiowanej przez naród, a nie przez polityków. Demokracja wymaga jedności narodowej żeby możliwy był konsensus. PO jest partią sprzeciwu wobec PiS, który nie zastanawia się nad dobrem wspólnym tylko nad jednostronna definicją celów i interesów. Możliwe że Polacy lepiej postrzegają narody niż nakazuje interes partyjny. Nie warto zamykać się w swoich przekonaniach, ponieważ może to prowadzić do myślenia o własnej nieomylnosci. Chciałbym, żeby porozumienie narodowe było możliwe. Jednak bez otwarcia się na wspólnotę i modlitwę ludzie pozostają zamknięci i szukają sporów. Struktura gospodarki nie pozwala na jedność przynajmniej pozornie. Gdyby jednak odwołać się do referendum Polacy mogliby powiedzieć coś innego. Ważne jest żeby poszukiwać dialogu np. w przypadku dostosowania systemu politycznego do systemu Szwajcarii czy koabitacji francuskiej. Nie musimy zamykać systemu politycznego. Można dokonywać skutecznych reform, rządów przez referenda itp. Biskup jest przykładem dialogu ewangelicznego.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama