Nowy numer 31/2021 Archiwum

Król Melchior dosiądzie... słonia

W niedzielę 6 stycznia ulicami Krakowa pod hasłem: "Odnowi oblicze ziemi" po raz 9. przejdzie Orszak Trzech Króli. Będzie z nim związanych kilka niespodzianek.

Orszaki poszczególnych królów wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się w południe na Rynku Głównym, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus - poinformował dziś Jacek Koźmiński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, głównego organizatora OTK w Krakowie.

Czwarty punkt startowy wyznaczono dlatego, że do orszaków Trzech Monarchów dołączy w tym roku Orszak św. Kazimierza Królewicza. Wyruszy z parafii na Grzegórzkach pod wezwaniem tego świętego. Poprowadzi go zaś sam proboszcz ks. Adam Niwiński, będący jednocześnie duszpasterzem środowisk jeździeckich.

W tym roku w przypadku królów z Azji i Afryki nie będzie potrzebna nadmierna charakteryzacja. Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, poprowadzi bowiem pochodzący z irackiego Kurdystanu Fadi Odesh, student Politechniki Krakowskiej, na czele orszaku niebieskiego, symbolizującego kontynent afrykański, stanie zaś Ernesto Benicio Bumba z Angoli, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej. - Jesteśmy bardzo przejęci naszymi rolami - powiedzieli królowie Melchior i Baltazar.

Orszak zielony zacznie się zbierać o godz. 9 w salezjańskim parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej. - Księża salezjanie i Salezjański Wolontariat Misyjny już po raz drugi włączają się w organizację tego orszaku. Podobnie jak w ubiegłym roku, przypomnimy o cierpiących niedolę dzieciach z rejonów konfliktów w Iraku, Syrii i na Ukrainie. Będziemy przypominać w tym kontekście akcję "Adopcja Miłości", mającą charakter modlitewny i pomocowy - powiedział ks. Krzysztof Cepil, salezjanin. Po Mszy św. w salezjańskim kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej na Dębnikach, która rozpocznie się o godz. 10, orszak wyruszy ku Rynkowi Głównemu przez ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki i ulice: Retoryka, Garncarską, Studencką i Szewską. Fadi Odesh jako król Melchior zasiądzie zaś na... słoniu.

Orszak niebieski wyruszy zaś o godz. 11 z pl. Matejki i przez ul. Floriańską dotrze na Rynek. Orszak czerwony - europejski - przejdzie na Rynek z Wawelu. Monarchę ku stajence poprowadzi abp Marek Jędraszewski. Orszak wyruszy o godz. 11 po Mszy św., którą o godz. 10 metropolita krakowski odprawi w katedrze wawelskiej. W role rycerzy i dwórek poszczególnych monarchów wcielą się krakowskie dzieci, w rolę Świętej Rodziny zaś - Justyna i Rafał Noskowie, pracujący w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. W trakcie przemarszu orszaków krakowianie będę mogli wesprzeć datkami prace Dzieła, zajmującego się pomocą bezdomnym i ubogim. - Podczas ubiegłorocznego orszaku udało się zebrać ponad 54 tys. zł, które przeznaczono na tzw. mieszkania wspierane, przeznaczone dla osób bezdomnych. W tym roku cel zbiórki będzie ten sam - poinformowała Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Całą orszakową akcję wesprą również wolontariusze Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama