Nowy numer 23/2020 Archiwum

Poznaj Kodeks Occo

Już w przyszłym tygodniu w Krakowie odbędą się warsztaty franko-flamandzkiego śpiewu polifonicznego z XV-XVI wieku, organizowane przez Fundację "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" i Stowarzyszenie "Brandsma".

Poprowadzi je słynny muzyk Marcel Pérès. To francuski śpiewak, muzykolog i organista oraz założyciel zespołu Ensemble Organum. W stolicy Małopolski będzie uczył on niektórych utworów składających się na tzw. Kodeks Occo, czyli rękopis zawierający repertuar wykonywany w kaplicy Heilige Stede w Amsterdamie. Miasto do momentu zdobycia władzy przez protestantów było miejscem bardzo rozwiniętego kultu eucharystycznego i wykonywana tam muzyka liturgiczna była najwyższej klasy.

- Chcemy wdrożyć śpiewaków w odczytywanie XV- i XVI-wiecznych rękopisów wielogłosowych w oryginalnym zapisie. Znajomość tego zapisu jest kluczowa, jeśli chcemy poznać muzykę gotyku płomienistego, a jednocześnie odsłania wielość parametrów związanych z muzyką, której jest znakiem - mówi o. Wojciech Sznyk OP, wicedyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Dominika Krupińska ze Stowarzyszenia "Brandsma" dodaje natomiast, że takich warsztatów śpiewu w Polsce jeszcze nie było. - To przepiękna renesansowa muzyka wielogłosowa, która pierwotnie wykonywana była w kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie. I tę właśnie muzykę chcemy przywrócić do życia w jej właściwym, czyli liturgicznym kontekście - tłumaczy.

Warsztaty potrwają od 10 do 13 stycznia w klasztorze dominikanów w Krakowie. Udział w nich jest płatny. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.brandsma.pl/kodeks-occo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama