Już w przyszłym tygodniu w Krakowie odbędą się warsztaty franko-flamandzkiego śpiewu polifonicznego z XV-XVI wieku, organizowane przez Fundację "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" i Stowarzyszenie "Brandsma".
Poprowadzi je słynny muzyk Marcel Pérès. To francuski śpiewak, muzykolog i organista oraz założyciel zespołu Ensemble Organum. W stolicy Małopolski będzie uczył on niektórych utworów składających się na tzw. Kodeks Occo, czyli rękopis zawierający repertuar wykonywany w kaplicy Heilige Stede w Amsterdamie. Miasto do momentu zdobycia władzy przez protestantów było miejscem bardzo rozwiniętego kultu eucharystycznego i wykonywana tam muzyka liturgiczna była najwyższej klasy.
- Chcemy wdrożyć śpiewaków w odczytywanie XV- i XVI-wiecznych rękopisów wielogłosowych w oryginalnym zapisie. Znajomość tego zapisu jest kluczowa, jeśli chcemy poznać muzykę gotyku płomienistego, a jednocześnie odsłania wielość parametrów związanych z muzyką, której jest znakiem - mówi o. Wojciech Sznyk OP, wicedyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Dominika Krupińska ze Stowarzyszenia "Brandsma" dodaje natomiast, że takich warsztatów śpiewu w Polsce jeszcze nie było. - To przepiękna renesansowa muzyka wielogłosowa, która pierwotnie wykonywana była w kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie. I tę właśnie muzykę chcemy przywrócić do życia w jej właściwym, czyli liturgicznym kontekście - tłumaczy.
Warsztaty potrwają od 10 do 13 stycznia w klasztorze dominikanów w Krakowie. Udział w nich jest płatny. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.brandsma.pl/kodeks-occo.