Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wschodnie Boże Narodzenie

Goście z Ukrainy i innych krajów wschodnich modlili się 6 stycznia w kościółku na Pęksowym Brzyzku. Zorganizowano dla nich bożonarodzeniowe nabożeństwo wieczorne.

Aby prawosławni mogli się modlić w drewnianej świątyni przy cmentarzu, zawsze zgodę na to wydaje metropolita krakowski na prośbę zakopiańskich duszpasterzy.

Goście z wielu krajów wschodnich spędzają pod Giewontem święta Bożego Narodzenia. Specjalnej liturgii dla nich przewodniczył ks. Sawa z prawosławnej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

Według wschodniego obrządku Boże Narodzenie świętowane jest aż trzy dni. Pierwszy poświęcony jest narodzinom Chrystusa i pokłonowi Mędrców. Wierni spotykają się w gronie rodzinnym. Drugi dzień upamiętnia Przenajświętszą Bogurodzicę. Zaś w trzecim wspomina się św. Szczepana.

Od lat wielu obywateli krajów Europy Wschodniej decyduje się na spędzenie świątecznego okresu pod Tatrami, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama