Góralskie Kolędowanie z dziecięcym zespołem Śleboda w Podczerwonem miało miejsce 6 stycznia.
Kolędnicy przy sałasie - to tytuł tegorocznych jasełek prezentowanych przez członków dziecięcego zespołu regionalnego Śleboda, działającego przy oddziale Związku Podhalan z Podczerwonego i Koniówki.
Pierwszy występ odbył się tradycyjnie w święto Trzech Króli w remizie OSP w Podczerwonem. Dzieci przedstawiły program nawiązujący do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi "po prośbie", ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki, m.in. "Na Kondrackiej Holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki".
Kolejne występy zespołu już niebawem. 8 stycznia dzieci z Podczerwonego i Koniówki zaprezentują się podczas XXI Gminnego Konkursu Jasełek i Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu. W niedzielę 13 stycznia wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy" w Bystrej Śląskiej. Zwieńczeniem okresu kolędowania będą jasełka w Koniówce, które zaprezentowane zostaną w miejscowej remizie OSP 27 stycznia.
Góralski zespół dziecięcy Śleboda działa przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka. Naukę tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i basach pobiera łącznie 45 dzieci, najmłodszych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki w wieku od 4 do 18 lat. Ich instruktorami są Karolina Piszczek i Krzysztof Długopolski - taniec, śpiew oraz Dawid Motor-Grelok - gra na instrumentach ludowych.