Papieskie muzeum idzie na rekord

Prawie 226 tys. osób odwiedziło w minionym roku Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. To o 14 tys. więcej niż w 2017 roku.

Miniony rok był dla wadowickiego muzeum wyjątkowy, bo w czerwcu jego progi przekroczył milionowy zwiedzający. Większość gości w 2018 r. stanowili Polacy. Turyści z zagranicy to ponad 20 proc. zwiedzających.

Czas ten upłynął pod znakiem 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W muzeum z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń. W salach ekspozycyjnych został zaprezentowany m.in. niepokazywany wcześniej publicznie akt potwierdzający wybór metropolity krakowskiego na papieża. Ofiarował go placówce ks. Guido Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. Ceremoniarz papieski ks. Krzysztof Marcjanowicz mówił podczas otwarcia prezentacji, że taki dokument zostaje sporządzony zawsze na koniec konklawe. "Jest to akt notarialny potwierdzający wybór. Od tego momentu kardynał, który został wybrany, zostaje w pełni papieżem Kościoła katolickiego" - podkreślał.

Na wystawie pokazano też osobisty kalendarz z notatkami kard. Wojtyły, który miał on ze sobą podczas konklawe. Na luźnej karcie papieru zapisał m.in.: "Ok. 17.15 Jan Paweł II". Częścią wystawy stał się galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej, podarowany muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.

Wśród gości, którzy w minionym roku odwiedzili papieskie muzeum, byli m.in. kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Stanisław Ryłko, przyjaciel Karola Wojtyły z czasów wadowickich Eugeniusz Mróz, najbliżsi krewni metropolity krakowskiego kard. Adama Stefana Sapiehy - książęta Stefan i Aleksander Sapiehowie, a także rabin Abraham Skórka, znajomy papieża Franciszka.

7 czerwca 2018 r. muzeum odwiedził milionowy gość, licząc od 2014 r., czyli od otwarcia po gruntowej przebudowie - pani Monika, która wraz z mężem przyjechała do Wadowic z Kórnika. Oprócz certyfikatu milionowego gościa, vouchera uprawniającego do bezpłatnego zwiedzania dla grupy, otrzymała publikacje i pamiątki muzealne oraz prezenty przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, gdzie w 1920 r. urodził się K. Wojtyła. Powstało w 1984 roku. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 roku. Nowa ekspozycja jest opowieścią o K. Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

W 2017 r. Muzeum zwiedziło 212 tys. osób. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 270 tys., ale miało to związek z odbywającymi się wówczas Światowymi Dniami Młodzieży. Placówkę odwiedzali wówczas młodzi z różnych stron świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..