Nowy numer 23/2020 Archiwum

Kolędujmy z dominikanami

Już w najbliższą sobotę w kapitularzu klasztoru oo. dominikanów w Krakowie odbędzie się koncert kolęd "Jezu, Śliczny Kwiecie - 15 lat później".

Nazwa wiąże się z tym, że 15 lat temu, świętując Boże Narodzenie, grupa braci dominikanów, jak co roku, spotkała się w klasztornym refektarzu w Krakowie. Owocem tego była płyta "Jezu, Śliczny Kwiecie" z tradycyjnymi kolędami, jak i mniej znanymi pastorałkami. - W tym roku wracamy do atmosfery tamtych lat - mówi Barbara Szymańska, koordynator projektu.

Do udziału w koncercie Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny" zaprosiła braci, którzy w 2004 roku stworzyli materiał na płytę, śpiewając oraz grając na skrzypcach, gitarze, flecie i akordeonie. W sobotę podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. o. Piotra Ciubę - aktualnego przeora w Krakowie, o. Dawida Kusza - cenionego muzykologa i kompozytora muzyki liturgicznej, o. Tomasza Nowaka - znanego rekolekcjonistę i kaznodzieję oraz braci studentów z krakowskiego klasztoru. Oprócz nich w nagraniu sprzed 15 lat brali udział także m.in. ojcowie Adam Szustak, Mateusz Przanowski, Tomasz Grabowski, Tomasz Gałuszka czy Michał Śliż.

Ojciec Grabowski OP, dyrektor DOL w czasie, gdy wydawana była płyta, wskazuje, że w Konwencie Świętej Trójcy w Krakowie podczas wieczerzy wigilijnej ojcowie i bracia śpiewają i cieszą się wspólnym świętowaniem. - Wszyscy się radujemy, ponieważ nawzajem opowiadamy sobie o zbawieniu danym nam przez Jezusa Chrystusa. A opowiadamy o Nim, śpiewając. W pogodnej i pełnej radości atmosferze głosimy sobie nawzajem wieść o narodzeniu Pana - mówi.

Barbara Szymańska zachęca gorąco, by wziąć udział w koncercie, jak i wspólnym kolędowaniu, które rozpoczną się 12 stycznia o godz. 18. - Dołączmy do grona braci, nie tylko odnajdując echa atmosfery dominikańskiego refektarza, ale też nawzajem dzieląc się radością z narodzenia Pana. Nie zabraknie świątecznych specjałów z klasztornej kuchni. Zachęcamy też do podzielenia się domowymi łakociami - zaprasza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama