Nowy numer 42/2019 Archiwum

Krakowska wspólnota żydowska uczci pamięć kard. Macharskiego

W ramach XXII Dnia Judaizmu w synagodze Tempel odbędzie się w czwartek koncert "Kard. Franciszek Macharski in memoriam".

To inicjatywa krakowskich żydów, którzy chcą w ten sposób złożyć hołd zmarłemu ponad 2 lata temu metropolicie. W wydarzeniu wezmą udział kard. Stanisław Dziwisz i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, którego łączyły więzy osobistej przyjaźni z kard. Macharskim.

Kwestia dialogu chrześcijan i żydów była zawsze bliska sercu krakowskiego arcybiskupa. Jak przypomina były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze" Janusz Poniewierski, jego najważniejszym dokonaniem na tym polu był udział w rokowaniach genewskich i wypracowanie trudnego kompromisu, dzięki któremu mógł on być kontynuowany. Spór dotyczył obecności klasztoru sióstr karmelitanek w bezpośrednim sąsiedztwie obozu Auschwitz.

- Za swoje zaangażowanie w rozwiązanie tego konfliktu kardynał zapłacił wysoką cenę. W jednej z rozmów przyznał, że "nigdy wcześniej i nigdy później nie był tak samotny" - przypomina J. Poniewierski. Owocem determinacji kard. Macharskiego jest działające w Oświęcimiu Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie swoje miejsce znalazły również karmelitanki. - To miejsce refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich osób, niezależnie od ich narodowości i wyznawanej religii, głęboko przejętych tym, co wydarzyło się w Auschwitz - wyjaśnia publicysta.

Lista zasług kard. Macharskiego dla dialogu chrześcijan i żydów jest jednak dłuższa. Metropolita krakowski od początku zaangażował się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, a archidiecezja krakowska w 2000 r. była jedną z pierwszych, gdzie odbyły się one w wymiarze ogólnopolskim. Udział w Dniach Judaizmu był zwyczajem, któremu metropolita krakowski był wierny również po przejściu na emeryturę. Warto dodać, że nabożeństwo z udziałem żydów i chrześcijan odbyło się w Krakowie już w 1986 r. i przewodniczył mu kard. Macharski. Z jego inspiracji odbywały się ważne międzynarodowe kolokwia teologiczne poświęcone relacjom chrześcijan i żydów. Był też niezawodnym uczestnikiem uroczystości, podczas których przyznawane są Nagrody im. ks. Musiała za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Krakowscy żydzi wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na arcybiskupa z Franciszkańskiej 3. Wiele razy podkreślał to jego przyjaciel, przewodniczący krakowskiej Gminy Żydowskiej T. Jakubowicz. - Po wypadku, w którym kardynał doznał złamania kości udowej i musiał przejść skomplikowaną operację, krakowscy żydzi modlili się w jego intencji w jednej z synagog - dodaje J. Poniewierski.

Uroczysty koncert w synagodze Tempel został zorganizowany z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej kard. Macharskiego. W programie będą Psalmy czytane przez Kubę Lewingera i Jerzego Trelę. Wystąpią Jeno Lisztes na cymbałach i Dawid Czernik "Jajeśnica" na skrzypcach wraz z zespołem towarzyszącym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL