Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna obchody jubileuszu 100-lecia działalności. Początki organizacji są związane z Krakowem.
Organizacje niosące pomoc zjednoczyły się 18 stycznia 1919 r. w Polskim Towarzystwie Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem został książę Paweł Sapieha, brat ówczesnego bp. Adama Stefana Sapiehy. Z Krakowem był związany także gen. Józef Haller, trzeci prezes PCK, inicjator wolontariatu młodzieżowego organizacji, oraz hrabina Maria Tarnowska, wiceprezes, zasłużona w działaniach pomocowych w czasie II wojny światowej - przypomniała dziś Małgorzata Pyka, dyrektor Małopolskiego Oddziału PCK.
Jutro od godz. 10 do 15, w 100. rocznicę powstania organizacji, małopolski PCK organizuje w swojej siedzibie przy ul. Studenckiej 19 w Krakowie Dzień Otwarty. - Jesteśmy w tej kamienicy od 1938 roku. Chcemy pokazać zarówno historię działań czerwonokrzyskich, jak i współczesność. Jesteśmy od 100 lat wierni swojej misji, którą - według statutu PCK - jest "zapobieganie cierpieniom ludzkim i ich łagodzenie we wszystkich okolicznościach i w każdym czasie przy zachowaniu bezstronności". Zajmujemy się m.in. propagowaniem honorowego krwiodawstwa, pomocą medyczną i socjalną, rozwojem wolontariatu młodzieżowego oraz współpracą z Biurem Informacji i Poszukiwań działającym przy Zarządzie Głównym - przypomniała M. Pyka.
Małopolscy członkowie PCK chlubią się działalnością swoich poprzedników jeszcze z czasów I wojny światowej, gdy pomoc rannym żołnierzom niosła w Krakowie sł. Boża Maria Epstein. Pamiętają także o wywodzących się z naszego regionu członkach ekipy PCK, biorących udział w ekshumacjach ofiar zbrodni katyńskiej.
Na czele Zarządu Głównego organizacji stoi obecnie Małopolanin Stanisław Kracik, dyrektor Szpitala im. Babińskiego w Krakowie, były wojewoda małopolski, poseł i burmistrz Niepołomic. - Obecnie na terenie Małopolski mamy 4 tys. członków oraz 8 tys. wolontariuszy działających w 11 oddziałach rejonowych i 4 delegaturach - poinformował Mieczysław Kurek, prezes Małopolskiego Oddziału PCK.
Obchody jubileuszowe będą trwały przez cały rok 2019. W marcu odbędzie się w Teatrze im. Słowackiego gala jubileuszowa, w maju - otwarcie stałej wystawy historycznej o małopolskim PCK, w czerwcu - poświęcenie na Wawelu nowego sztandaru, pod koniec roku zaś - konferencja naukowa.