Nowy numer 23/2020 Archiwum

Kolęda z Ravensbrück

W Zakopanem trwa X Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ się, Jezu, pod Giewontem zrodził".

W niedzielny wieczór w sanktuarium na Krzeptówkach wystąpiła Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna wraz z Katarzyną Pawlikowską, Katarzyną Wiwer i Joanną Bogdańską. Agnieszka Kreiner tłumaczyła genezę powstania każdego utworu, a jego tekst był wyświetlany publiczności.

Ponadgodzinny koncert był więc niezwykłym wydarzeniem muzycznym, podczas którego można było usłyszeć rzadko wykonywane kolędy ułożone przez polskich żołnierzy w różnych okresach historycznych - od Wiosny Ludów aż do czasów emigracji XX wieku. Okazuje się bowiem, że do znanych nam melodii kolędowych polscy żołnierze w różnych miejscach w Polsce czy na świecie, a nawet polskie mamy więzione w obozie w Ravensbrück, układali bardzo głębokie teksty.

Festiwal odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego", a jego głównym organizatorem jest zakopiański magistrat. W koncertach będzie można uczestniczyć do 2 lutego. Wtedy w "Księżówce" wystąpi z kolędami Antonina Krzysztoń. Wydarzenie poprzedzi Msza św. o godz. 16. Wcześniej organizatorzy zapraszają jeszcze na koncerty w piątek 25 stycznia (godz. 18 - kościół na Bulwarach Słowackiego niedaleko dworca PKP), w sobotę 26 stycznia (godz. 18 - kościół oo. jezuitów na Górce), 27 stycznia (po Mszy św. o 11.30 w kościele Miłosierdzia Bożego na Cyrhli) oraz 1 lutego o godz. 17 (kościół na Harendzie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama