Nowy numer 42/2019 Archiwum

Patron sprawy dialogu

Tegoroczny Dzień Judaizmu w Krakowie miał wyjątkowy charakter. W synagodze Tempel zebrali się żydowscy i chrześcijańscy przyjaciele kard. Franciszka Macharskiego.

Rozpoczynając 17 stycznia wieczór poświęcony zmarłemu dwa lata temu hierarsze, przewodniczący żydowskiej gminy w Krakowie Tadeusz Jakubowicz mówił: – To, że dziś jesteśmy tu razem, żydzi i nie-żydzi, jest bardzo ważne. Był on zaprzyjaźniony z dawnym metropolitą krakowskim i przyznał, że odczuwa wielką pustkę po jego śmierci.

Obecny w synagodze kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że to właśnie z inicjatywy jego poprzednika Dzień Judaizmu jest obchodzony w Krakowie co roku. Dodał, że kard. Macharski prowadził dialog z żydami z ogromnym zaangażowaniem, choć – jak w przypadku kwestii klasztoru karmelitanek w Oświęcimiu – wiele go to kosztowało. Sprawie dialogu metropolita senior poświęcił swoje wystąpienie. Mówił, że dziś mocniej należy podkreślać wagę tego pojęcia. – Odniesienie się do innego człowieka w duchu dialogu, a nie wrogości czy nieufności, jest po prostu praktykowaniem miłości bliźniego – stwierdził. Za Janem Pawłem II ocenił, że w dążeniu chrześcijan i żydów ku pełnemu pojednaniu jesteśmy dopiero na początku drogi. W żydowskim domu modlitwy zabrzmiał m.in. Psalm 116, recytowany po hebrajsku przez Kubę Lewingera, a po polsku – przez Jerzego Trelę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL