Nowy numer 42/2020 Archiwum

Będziemy polecać to, co dobre

Na Franciszkańskiej 4 powstało nowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa. Księgarnia Franciszkańska zaprasza już w swe progi!

Wiele osób pewnie zna to miejsce. Dawniej przy klasztorze oo. franciszkanów istniał bowiem mały sklepik z dewocjonaliami i… książkami. Teraz zamienił się od w sklep z książkami, czyli przytulną księgarnię, w którym będą też dewocjonalia.

- Zależy nam, by były tu przede wszystkim książki prezentujące wszystko to, co dotyczy św. Franciszka, a więc nie tylko lektury o nim, lecz także komentarze biblijne, pozycje omawiające duchowość franciszkańską i pomagające rozwiązywać różne duchowe problemy - tłumaczy o. Andrzej Zając OFM Conv., prezes franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew.

- Może ktoś, kto kupi u nas jakąś książkę, wróci później i powie, że poszerzyły się jego horyzonty, albo że zaczął patrzeć na siebie Bożymi oczami? Będziemy więc polecać to, co dobre - dodaje.

Co dokładnie można znaleźć na półkach tej niewielkiej księgarni? Są tu pozycje wydawane przez Bratni Zew (m.in. opowiadające o Męczennikach z Pariacoto), które na najbliższe miesiące przygotowuje dwie ciekawe nowości.

Pierwsza to historia franciszkanina z Sycylii, o. Matteo la Grua, egzorcysty z Palermo, którą, jak przekonuje o. Zając, czyta się jednym tchem. Z kolei biorąc do ręki drugą z nowości, nawet mężczyźni muszą liczyć się z tym, że uronią kilka łez.

Trudno bowiem nie wzruszyć się, poznając postać nieżyjącego już 9-letniego Manuela, również pochodzącego z Sycylii, który nazywał siebie "małym wojownikiem Jezusa". Walcząc z chorobą nowotworową, mówił bliskim, że nie chce brać środków przeciwbólowych, bo musi stawić czoła cierpieniu tak, jak Jezus. A Bóg w niezwykły sposób wciągnął chłopca w swoje życie…

W Księgarni Franciszkańskiej nie mogło też zabraknąć książek innych wydawnictw katolickich, bo każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

- To jeszcze nie wszystko. Wraz z marką Fernando (tak brzmi prawdziwe imię św. Antoniego) polecamy też koszulki z egzorcyzmem św. Antoniego i błogosławieństwem św. Franciszka, torby z motywami z naszej bazyliki, oraz kawę. Pysznej, świeżo parzonej, będzie można się tu napić każdego dnia - zachęca o. A. Zając.

Znalazło się tu też miejsce dla płyt z muzyką chrześcijańską i poezją śpiewaną - m.in. Lidii Jazgar, która wraz z Ryszardem Brączkiem, była obecna podczas otwarcia księgarni i zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama