Nowy numer 43/2020 Archiwum

Duchowe telemosty z Panamą

Droga Krzyżowa w łączności z młodzieżą świata i papieżem Franciszkiem, transmisje wydarzeń centralnych ŚDM i 24-godzinne czuwanie modlitewne - to m.in. składa się na program wydarzenia "Panama w Krakowie", organizowanego z myślą o młodych, którzy nie wyjechali do Panamy.

W piątek, kiedy na ŚDM odprawiana będzie Droga Krzyżowa, młodzież archidiecezji krakowskiej jest zaproszona do przeżycia tego nabożeństwa na podstawie tekstów, które będą rozważane w Panamie.

- Zachęcamy do łączności duchowej. Zbudujemy w ten sposób modlitewną sieć w różnych miejscach archidiecezji - zachęca ks. Marcin Rozmus, zastępca duszpasterza młodych archidiecezji krakowskiej. Drogę Krzyżową można odprawić indywidualnie, w parafii, czy w czasie zimowych rekolekcji dla młodych, które odbywają się w tym czasie.

Na sobotę i niedzielę młodzież jest zaproszona do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Pod wspólnym hasłem "24 h z Panamą" odbędzie się czuwanie modlitewne w łączności z młodzieżą świata, przeżywającą na Campo San Juan Pablo II czuwanie i Mszę Posłania z papieżem Franciszkiem. Te wydarzenia będą transmitowane w Krakowie, by umożliwić polskiej młodzieży udział w ŚDM.

Krakowskie spotkanie rozpocznie się w sobotę o 20.00. Zaplanowano maryjną noc uwielbienia, nabożeństwa, modlitwy, konferencje i spotkania w grupach. W tym czasie, przez 24 godziny, trwać będzie nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dobę czuwania i uwielbienia zakończy wieczór z Wodzirejami z Krakowa.

- Światowe Dni Młodych to doświadczenie żywego Kościoła. Takiego Kościoła, w którym chce się żyć, w którym chce się spędzać czas, bo nie jest "kościółkowy", nie idzie utartymi schematami, tylko tam cały czas jest życie - mówi ks. Marcin Rozmus. Te Dni budują wspólnotę w miejscu, gdzie się odbywają, ale to także więź ogarniająca młodych na całym świecie.

Tak będzie także w Krakowie. - Nie straćcie okazji, by poczuć jedność z młodymi całego świata - zachęca Tomasz Konturek, jeden z organizatorów "Panamy w Krakowie". A jego kolega Jakub Komnata dodaje: - Znam ludzi, którzy podczas ŚDM w Krakowie stali z boku, a potem bardzo żałowali. Dlatego teraz trzeba się włączyć w tę wspólnotę. Żeby potem nie żałować.

Zapisy na wydarzenie są już wprawdzie zamknięte, ale jego centralnym punktem będzie Msza św., którą w niedzielę o 9.30 odprawi dla młodych bp Damian Muskus OFM, koordynator generalny ŚDM Kraków 2016. Do udziału w tej Eucharystii zaproszeni są wszyscy, również ci, którzy nie zarejestrowali swojego udziału w "Panamie w Krakowie".

Duchową wspólnotę z Panamą zawiąże także Wieliczka. W tamtejszej Mediatece w sobotni wieczór odbędzie się czuwanie, koncert oraz transmisja ze spotkania papieża Franciszka z młodzieżą w ramach Światowych Dni Młodzieży Panama 2019. W niedzielę odbędzie się w Wieliczce spotkanie młodych.

Strefę ŚDM tworzy u siebie ponadto Duszpasterstwo Akademickie przy kolegiacie św. Anny. W piątek, sobotę i niedzielę młodzi zapraszają do wspólnego przeżywania z Panamą Drogi Krzyżowej, czuwania modlitewnego i Mszy Posłania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama