Przypomną kulturalną solidarność z Macedonią

W tegorocznych planach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie jest m.in. wystawa dzieł sztuki polskiej, które ofiarowano niegdyś dla zniszczonego przez kataklizm Skopja.

- Wystawa "Skopje. Miasto solidarności", którą otworzymy na początku lipca, pokaże zapomniany dziś nieco polski wkład w odbudowę oraz rewitalizację stolicy Macedonii zniszczonej w 1963 r. niemal w całości przez trzęsienie ziemi. W pomocy międzynarodowej mającej podnieść miasto z ruin byli polscy architekci, urbaniści i... artyści - powiedziała dziś Agata Wąsowska-Pawlik, która od stycznia ub. roku kieruje MCK.

Szefem odbudowy Skopja był Adolf Ciborowski z Warszawy. - Polskim darem był zaś projekt Muzeum Sztuki Współczesnej wykonany przez Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego oraz przekazana do tej placówki kolekcja 200 dzieł sztuki naszych artystów współczesnych. Teraz pokażemy 70 z nich - poinformowała dyrektor Wąsowska-Pawlik. Do Macedonii wysłano niegdyś m.in. prace Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego i Andrzeja Strumiłły.

W tegorocznych planach MCK jest także m.in. wystawa na temat europejskiej sztuki awangardowej na początku XX wieku, Kongres Organizacji Światowych Miast Dziedzictwa, przypomnienie 450. rocznicy Unii Lubelskiej oraz bogaty program edukacyjny.

W ub. roku placówka koordynowała na terenie naszego kraju imprezy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. MCK odwiedziło wówczas ponad 30 tys. osób.

Twórcą działającego od 1991 r. MCK, będącego instytucją rządową, jest prof. Jacek Purchla. To wykładowca krakowskich Uniwersytetów Ekonomicznego i Jagiellońskiego, historyk sztuki i ekonomista, wybitny znawca dziedzictwa kulturowego, autor licznych publikacji, w 2016 r. wybrany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pod jego kierunkiem ośrodek ów, działający w krakowskiej kamienicy "Pod Kruki" przy Rynku Głównym 25, osiągnął imponujące rezultaty. Zorganizowano tam wiele wystaw i konferencji na temat dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Krakowa i Polski. Zaowocowało to wieloma publikacjami. MCK jest także ośrodkiem badań i studiów. Prowadzi Akademię Dziedzictwa oraz organizuje program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Thesaurus Poloniae", w którego ramach na badania dotyczące dziedzictwa kulturowego Polski i Europy Środkowej przyjeżdżają profesorowie i studenci z kilkudziesięciu krajów świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..