Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polscy harcerze uratowali życie dziewczynie na ŚDM

W piątek u jednej z wolontariuszek na spotkaniu z papieżem w Panamie doszło do zatrzymania akcji serca. Z pomocą przyszli jej Polacy.

Służba podczas Światowych Dni Młodzieży to dla ratowników Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czas pełen wyzwań. Podczas piątkowej służby jeden z patroli otrzymał zgłoszenie: u poszkodowanej doszło do zatrzymania akcji serca. Dzięki sprawnym działaniom ratowników udało się jej przywrócić funkcje życiowe i dziewczyna została przewieziona do szpitala.

W skład patrolu wchodził m.in. krakowianin Maciej Skóra. - Po upewnieniu się w danej sytuacji zacząłem wykonywać RKO [resuscytację krążeniowo-oddechową - red.]. Niesamowite, że po dwóch uciśnięciach dziewczynie wróciło życie. Pochodzi z Salwadoru, nie znam jej imienia, ale niech nadal Bóg ma ją w opiece tu, na ziemi - opowiadał portalowi zhr.pl piątkowe zdarzenie.

Wraz z nim wczorajszy patrol pełnili również, spiesząc z pomocą poszkodowanej wolontariuszce, Anna Czesak i Szymon Bekisz.

Harcerze pielęgnują tradycję, która polega na tym, że zawiązuje się węzeł na krańcu chusty, który można rozwiązać wtedy, gdy danego dnia spełni się dobry uczynek. - Gdy miałem jakieś 7 lat, otrzymałem swoją pierwszą chustę. Niedługo potem otrzymałem Znaczek Zucha, przy którym składałem Obietnicę Zuchową, aby dzielnie służyć Bogu i Polsce. Te kilkanaście lat temu zawiązałem węzeł z postanowieniem, że rozwiążę go dopiero, gdy uratuję życie drugiej osobie - opowiadał Maciek.

Na co dzień harcerski ratownik mieszka w Krakowie i jest drużynowym 3. Podgórskiej Drużyny Harcerzy Matecznik im. Andrzeja Małkowskiego. Udzielania pierwszej pomocy nauczył się w Harcerskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Możliwość pełnienia służby na ŚDM w Panamie była jego marzeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL