Na ten dzień czekali od ponad 2 lat. Krakowskie pokolenie ŚDM zgromadziło się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", by w łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata świętować radość i żywą wiarę Kościoła młodych.
W spotkaniu "Panama w Krakowie" uczestniczy prawie 500 młodych osób, dla których ŚDM w Krakowie sprzed niemal 3 lat okazało się przełomowym doświadczeniem spotkania z miłością Jezusa i jedności Kościoła.
- Tęsknię do tamtej atmosfery. Chcę znów ją poczuć. Chcę poczuć tę radość i entuzjazm, tę siłę wspólnego wyznawania wiary - przyznaje Tomasz. A Gabrysia dodaje, że spotkanie panamskie nie ma być tylko wspominaniem, ale kolejnym krokiem do przodu na drodze wiary. W 2016 r. była zaangażowana w pracę Komitetu Organizacyjnego i dziś ocenia, że udało się wtedy stworzyć wielką rodzinę ŚDM. - Rozjechaliśmy się po całym świecie, ale nasze więzy na tym nie ucierpiały. Jesteśmy wspólnotą, spotykamy się, zawsze robimy raban i mam nadzieję, że ostatecznie spotkamy się wszyscy w niebie - mówi, dodając ze śmiechem: - Wtedy dopiero narobimy rabanu!
Krakowska Panama rozpoczęła się wniesieniem kopii symboli ŚDM - krzyża i obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani - oraz czuwaniem maryjnym w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
Pod wspólnym hasłem "24h z Panamą" odbywa się czuwanie modlitewne w łączności z młodzieżą świata, przeżywającą na Campo San Juan Pablo II czuwanie i Mszę Posłania z papieżem Franciszkiem. Te wydarzenia będą transmitowane w Krakowie, by umożliwić polskiej młodzieży udział w ŚDM.
Centralnym punktem "Panamy w Krakowie" jest Msza św., której w niedzielę o 9.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczyć będzie gospodarz ŚDM Kraków 2016 - kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosi koordynator przygotowań do tamtego wydarzenia bp Damian Muskus OFM. To jedyny otwarty punkt spotkania, gdzie do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy. By uczestniczyć w całości, potrzebna była wcześniejsza rejestracja.
- Światowe Dni Młodych to doświadczenie żywego Kościoła. Takiego Kościoła, w którym chce się żyć, w którym chce się spędzać czas, bo nie jest "kościółkowy", nie idzie utartymi schematami, tylko tam cały czas jest życie - tłumaczy zastępca diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Marcin Rozmus. Dodaje, że ŚDM budują wspólnotę w miejscu, gdzie się odbywają, ale to także więź ogarniająca młodych na całym świecie.
Na całą noc zaplanowano maryjną noc uwielbienia, nabożeństwa, modlitwy, konferencje i spotkania w grupach. W tym czasie, przez 24 godziny, trwać będzie nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Będzie możliwość spowiedzi i rozmowy z kapłanem. Dobę czuwania i uwielbienia zakończy wieczór z Wodzirejami z Krakowa.