Nowy numer 39/2020 Archiwum

Dar od papieża Franciszka na aukcję dla chorej aktorki

Srebrna, miniaturowa płaskorzeźba z miasta Grosseto, ofiarowana przez Ojca Świętego, pójdzie pod młotek podczas koncertu "Jestem, bo jesteś" zorganizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" na rzecz Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.

Koncert połączony z aukcją charytatywną odbędzie się 10 lutego w Filharmonii Krakowskiej. Podczas wieczoru wystąpią Leszek Możdżer i Motion Trio.

Przebojem aukcji charytatywnej będzie zapewne dar od papieża Franciszka. To srebrna, miniaturowa płaskorzeźba z miasta Grosseto, opatrzona certyfikatem: "Zaświadczamy, że rzeźba ta została wykonana zgodnie z najstarszymi technikami obróbki traconego wosku, używanymi przez starożytnych Etrusków 2700 lat temu w srebrze 925".

Poza tym przedmioty na aukcję przekazali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Jerzy Owsiak, Zbigniew Paleta, Krzysztof Penderecki, Anna Polony, Zbigniew Preisner, Donald Tusk, Michał Żebrowski i Kamil Stoch.

Będzie okazja, by zdobyć m.in. ołówek Cerruti Gustawa Holoubka, który aktor otrzymał w prezencie od Tadeusza Konwickiego, długopis Valadai od Krzysztofa Zanussiego czy koszulkę startową z autografem Kamila Stocha. Na licytację przekazana została ponadto czarno-biała fotografia Macieja Billewicza z planu filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza" z autografami zarówno autora, jak i reżysera.

- Kiedy jesteśmy silni i zdrowi, oklaskuje się nas, komplementuje, odbieramy nagrody - mówi Anna Dymna. - Nasze zawody wymagają często wysiłku ponad siły, końskiego zdrowia i odporności psychicznej. Aktor, muzyk, śpiewak operowy, reżyser chory czy kontuzjowany jest po prostu wykluczony. Bywa, że nagle znika ze sceny i mało kto wie, co z nim się dzieje. Los moich kolegów, którzy chorują, staje się nieraz bardzo smutny - dodaje aktorka. To dlatego jej fundacja podjęła się organizacji corocznych koncertów charytatywnych dla potrzebujących artystów.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska wiele lat temu uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. "Przez kilkadziesiąt lat walczyła z bólem, pogłębiającą się niepełnosprawnością, jednocześnie pracując na scenie i ucząc studentów. Jest wzorem aktorki, matki i po prostu kochanego człowieka. Teraz potrzebuje naszej pomocy” - napisała A. Dymna, prosząc znane osobistości życia publicznego o przedmioty na licytację.

Koncerty charytatywne Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" organizowane są od 11 lat. Dotychczas fundacja wsparła m.in. Magdalenę Piekorz, Andrzeja Brandstaettera, Marka Pacułę, Krzysztofa Globisza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama