Był barwną postacią dawnego Krakowa, erudytą, kolekcjonerem, dobrodziejem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W poniedziałek 4 lutego będzie można zobaczyć dawny pałac hr. Franciszka Xawerego Pusłowskiego (1875-1968) oraz pamiątki rodzinne i osobiste.
Będzie to niepowtarzalna okazja, gdyż neorenesansowe wnętrza pałacu mieszczące obecnie Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego nie są na co dzień dostępne do zwiedzania, zaś pamiątki pokazane na wystawie "Xawery Pusłowski. Krakowski, polski, światowy" przechowywane są na stałe w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Był legendarną postacią Krakowa, poetą, o bardzo różnorodnych zainteresowaniach, współpracownikiem Ignacego Paderewskiego na konferencji pokojowej w Paryżu, szefem Kancelarii Wojskowej prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, spadkobiercą i pomnożycielem cennego księgozbioru oraz wielkiej kolekcji dzieł sztuki, które wraz z pałacem przekazał w darze przede wszystkim Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - powiedziała Róża Ksiażek-Czerwińska, kurator wystawy, pracownik Muzeum UJ.
Na wystawie odtworzono m.in. dawny wygląd pokoju Pusłowskiego. Można na niej zobaczyć m.in. portrety rodzinne pędzla Jana Matejki i Olgi Boznańskiej.
Ekspozycję w pałacu (ul. Westerplatte 10) będzie można zwiedzać po raz ostatni w poniedziałek 4 lutego od godz. 10 do 16. Potem rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie i pałacu. O godz. 17 rozpocznie się zaś "Five o'clock u Sawy", podczas którego prof. Andrzej Chwalba, biograf Pusłowskiego, opowie o jego działalności dyplomatycznej m.in. w Paryżu i Cieszynie. - Rodzina i przyjaciele zwali powszechnie Franciszka Xawerego Sawą, stąd to imię w nazwie spotkania - przypomniała R. Książek
Atrakcją spotkania, na które - podobnie jak na wystawę - wstęp jest wolny, będzie także pokaz, o godz. 18.30, nakręconego w 1962 r. filmu fabularnego "Dziewczyna z dobrego domu" w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Ma on poniekąd charakter dokumentalny, gdyż pokazano tam zarówno samego Pusłowskiego, jak i sfilmowano dokładnie ówczesny wygląd jego pokoju i wnętrz pałacowych.