Nowy numer 20/2024 Archiwum

W kaplicy i na stoku

Podczas trwającego w Zembrzycach kolejnego turnusu RekoSKI krakowscy franciszkanie dbają zarówno o umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie, jak i o kondycję duchową uczestników.

Dzień na tych wyjątkowych rekolekcjach zaczyna się Mszą św., która wprowadza w tematykę dnia. Tym razem feryjnemu wyjazdowi organizowanemu przez franciszkanów przewodzi hasło: "Bogu dzięki". - Chcemy uczyć się, jak dziękować Bogu za dary, które otrzymujemy od Niego na co dzień, w tym także nasze pasje, np. zamiłowanie do sportów zimowych - wyjaśnia o. Łukasz Buksa OFM, pomysłodawca wydarzenia.

Po porannej Eucharystii wszyscy wyjeżdżają na stok. Tam początkujący pod kierunkiem doświadczonych instruktorów stawiają pierwsze kroki zjazdowe, a ci, którzy już szusują, doskonalą swoje umiejętności. Co ważne, wspólnota zawiązana w kaplicy pozostaje nią także przy wyciągu.

- Nie rywalizujemy ze sobą, ale każdy każdemu pomaga. Razem przeżywamy sukcesy w postaci kilku metrów udanego zjazdu czy też porażki przy zdarzających się upadkach. I nie da się ukryć, że uczy nas to praktycznej realizacji ewangelicznej miłości bliźniego i pogłębia otwarcie na Boga, który jest przecież w każdym człowieku - przyznaje Krzysztof Garus.

Ojciec Buksa zauważa natomiast, że narty i snowboard to zachęta, by ludzie przy realizowaniu hobby odkrywali Chrystusa. - Zaproszenie Boga do realizowania swoich pasji i każdej przestrzeni życia tylko ubogaca. Pozwala pełniej przeżyć radosne momenty, jak i dać sobie radę w tych trudniejszych chwilach - podkreśla zakonnik, który sam jest instruktorem snowboardu.

Po zmaganiach na stoku uczestnicy RekoSKI wracają do ośrodka wypoczynkowo-rekolekcyjnego "Totus Tuus" w Zembrzycach, gdzie dzień kończą wieczornym blokiem modlitewnym, na który składają się nauka śpiewu, konferencja, praca w różnych grupach wiekowych oraz modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

W 5 przewidzianych w tym sezonie zimowym turnusach RekoSKI weźmie udział prawie 300 osób z całej Polski. Twórca nowatorskiej formy wypoczynku - o. Łukasz - to rekolekcjonista, wokalista i instruktor snowboardu. Prowadzi także cykl muzyczno-słownych konferencji ewangelizacyjnych dla młodych pod hasłem: "Obudź się! Możesz więcej!".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy