Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Obrady Zarządu Fundacji Jana Pawła II w Rzymie

Abp Marek Jędraszewski uczestniczy w obradach Zarządu Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Tradycyjnie przewodniczącym tej powołanej przez papieża Polaka instytucji wspierającej Polaków na całym świecie jest każdorazowo aktualny pasterz Kościoła krakowskiego.

Raz do roku podejmowane są kluczowe decyzje w działalności fundacji. Jak podkreśla metropolita krakowski, jest ona "wielkim dziełem wspierającym inicjatywy, które służą pogłębieniu świadomości katolickiej, pogłębieniu historii, tradycji, teologii, filozofii, temu wszystkiemu, co dzisiaj jest tak bardzo ważne". - Jest to istotne zwłaszcza we współczesnej Europie, która chciałaby odcinać się od swoich chrześcijańskich korzeni - dodaje hierarcha.

Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 roku. Jest to organizacja kościelna, która stawia sobie za cel popieranie i realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Oficjalna siedziba fundacji mieści się w Watykanie.

Głównymi zadaniami fundacji są: zachowanie i rozwój duchowego dziedzictwa Jana Pawła II i kultury chrześcijańskiej, pomoc edukacyjna i stypendialna dla młodzieży z krajów dawnych republik Związku Radzieckiego oraz Europy Wschodniej (nienależących do Unii Europejskiej) studiującej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, dokumentacja i studium pontyfikatu oraz upowszechnianie nauczania Jana Pawła II, opieka nad pielgrzymami w Rzymie, zwłaszcza z Polski i Europy Wschodniej.

Fundacja prowadzi Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Dom Polski w Rzymie wraz ze znajdującym się tam muzeum oraz Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy