Nowy numer 22/2020 Archiwum

Film o poecie

Wybitny poeta krakowski Adam Ziemianin doczekał się portretu filmowego. Pokaz premierowy z udziałem głównego bohatera odbędzie się we czwartek 7 lutego w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką".

Prawie 71-letni A. Ziemianin jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych poetów polskich. Do popularności jego wierszy przyczyniają się nie tylko drukowane tomiki, lecz także ich śpiew przez zespoły Stare Dobre Małżeństwo i U Studni.

Jest piewcą gór i codzienności, ujmującym pogodnym stosunkiem do świata i ludzi. Natchnienie do swoich wierszy czerpał m.in. z krajobrazów okolic rodzinnej Muszyny oraz Krakowa, gdzie mieszka już ponad pół wieku. Był w swoim życiu m.in. flisakiem na Popradzie, nauczycielem i dziennikarzem. Zadebiutował w 1968 r. na łamach krakowskiego "Życia Literackiego" wierszem "Święty Jan z Kasiny Wielkiej". Pierwszy tom pt. "Wypogadza się nad naszym domem" opublikował w 1975 roku. Wydał ich zaś w sumie 30. Do tego w ostatnich latach dołączyły 3 tomy prozy. W twórczości A. Ziemianina nie brak także odniesień do Boga. Poeta podkreślał, że wiara w Boga jest dla niego m.in. "siłą pozwalającą życie znosić godnie".

Autorką filmu dokumentalnego pt. "Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę...", który wyprodukowano na zlecenie Biblioteki Kraków, jest znana krakowska dziennikarka i producentka telewizyjna Ewa Święs-Kucybała. W ramach cyklu filmowych portretów pisarzy spod Wawelu przedstawiono już m.in. poetów Leszka Elektorowicza i Józefa Barana.

Pokaz filmu i spotkanie z jego głównym bohaterem, odbywające się w ramach cyklu Salon Literacki Biblioteki Kraków, poprowadzi prof. Marek Karwala. Rozpocznie się ono w czwartek 7 lutego o godz. 18 w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" (Kraków, ul. Szczepańska 1).

Czytaj także:

70 lat poety codzienności

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama