Nowy numer 23/2020 Archiwum

Pożar na rynku w Lanckoronie

Strażacy walczyli z pożarem, który wybuchł dziś rano w sklepie na lanckorońskim rynku. Zagrożone były także znajdujące się w sąsiedztwie zabytkowe budynki drewniane.

Według informacji wadowickiej Państwowej Straży Pożarnej, wiadomość o pożarze dotarła tam dziś ok. godz. 7. Od razu wysłano na miejsce strażaków zawodowych i zaalarmowano okolicznych strażaków ochotników.

Do walki z ogniem stanęło ok. 70 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wadowicach oraz z 14 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Lanckorona. Starano się, by ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie, zabytkowe budynki. W jednym z nich znajduje się muzeum.

- Rynek lanckoroński jest jednym z niewielu miejsc tego typu w naszym regionie, gdzie zachowała się zabytkowa zabudowa drewniana m.in. z dwuspadowymi dachami krytymi gontem. Takie drewniane budynki padały bowiem dawniej często ofiarą licznych pożarów. Szkoda byłoby, gdyby ta zabudowa teraz ucierpiała - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama