Nowy numer 37/2021 Archiwum

Odszedł dominikański jałmużnik

Brat Andrzej Pastuła OP zmarł w krakowskim klasztorze ojców dominikanów w wieku 55 lat.

Znali go ubodzy i potrzebujący, którym nigdy nie odmawiał pomocy. - Cierpliwie i ze współczuciem traktował potrzebujących, których wspierał nie tylko materialnie, ale także zawsze miał dla nich słowo otuchy i umocnienia - wspominają współbracia.

Był zakrystianem, który z wielką życzliwością odnosił się do ludzi przychodzących z różnymi sprawami. Ujmował serdecznością, uśmiechem i poczuciem humoru.

Br. Andrzej Pastuła urodził się 16 września 1963 r. w Kolbuszowej na Rzeszowszczyźnie. Wychowywał się i dorastał w Tarnobrzegu. Tam związał się z dominikańską parafią i klasztorem. Do zakonu wstąpił w Poznaniu, w 1982 r. Dwa lata później złożył pierwsze śluby zakonne. Dalszy ciąg formacji zakonnej odbywał w klasztorze św. Jacka w Warszawie oraz ponownie w Poznaniu. Tam też złożył śluby wieczyste 18 lutego 1989 r.

W latach 1989-1993 pracował w klasztorze krakowskim. Kolejne dwa spędził w Jarosławiu, gdzie też został wybrany radnym konwentu. W 1995 r. ponownie został skierowany do Krakowa, gdzie pełnił posługę zakrystiana i radnego konwentu. Następnie przez rok przebywał we Wrocławiu, skąd w 1998 r. powrócił do Krakowa. Tutaj zmarł po krótkiej chorobie.

We wspólnocie zakonnej z wielką troskliwością i bardzo ofiarnie zajmował się chorymi i starszymi współbraćmi.

"W ciągu ostatnich kilkunastu lat Andrzej opiekował się w Krakowie braćmi i ojcami, którzy odchodzili. Trzymał ich za rękę, w przenośni i dosłownie, kiedy umierali. Gwala Torbiński, Isnard Szyper, Piotr Prus, Adam Studziński, Reginald Wiśniowski, Joachim Badeni, Antoni Wiśniewski, Bogumił Jasiński, Cyprian Wichrowicz" - wspomina zmarłego współbrata na swoim blogu o. Jarosław Kupczak OP.

"Andrzej dostał łaskę szybkiej śmierci. Jakby jego podopieczni powiedzieli do niego z nieba: Pomogłeś nam w tym przejściu. Chcemy, żebyś już był z nami. Żebyś świętował. Wystarczy Twojej pracy" - dodaje dominikanin.

Pogrzeb śp. br. Andrzeja Pastuły OP odbędzie się w środę w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy. O godzinie 11.30 zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłego, a o godzinie 12.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Br. Andrzej Pastuła spocznie w grobowcu zakonnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama