Nowy numer 38/2021 Archiwum

Gdy się robi coś ważnego

Trwają zgłoszenia do Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Uroczysta gala już 18 marca w teatrze Bagatela.

Na początek kilka najważniejszych faktów. Bartek Zdunek studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zginął tragicznie w 2010 roku. Nagroda Młodych Dziennikarzy powstała, by go upamiętnić. Obecnie do konkursu zgłaszać się można w 4 kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Młodzi Twórcy Filmowi i Reportaż – Po Debiucie. Patronem tej ostatniej kategorii jest Paweł Migas, zmarły w 2006 roku po krótkiej, lecz ciężkiej chorobie obiecujący dziennikarz krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”.

Prace do tegorocznej, już 8. edycji NMD można wyłać pod adres: nagrodamlodychdziennikarzy@gmail.com do 5 marca. Od początku ideą konkursu było docenienie młodych dziennikarzy, którzy stawiają pierwsze kroki, budują swoje inicjatywy, sięgają po ambitne formy. Po latach widać jednak, że sam konkurs stał się szkołą dziennikarstwa i organizacji dla zaangażowanych w nagrodę studentów. Jak wylicza Dawid Kaczmarczyk z UPJPII, NMD organizuje już czwarte „pokolenie”. – Zauważyłem, że mniej więcej co dwa lata zmienia się ekipa – mówi Dawid, który w konkurs jest zaangażowany od samego początku, najpierw jako student, a dziś jako wykładowca.

– My zaczynaliśmy to wszystko i próbowaliśmy tworzyć ten konkurs trochę po omacku, trochę intuicyjnie. Dzisiaj z jednej strony mamy doświadczenie tych lat, ale z drugiej ciągle pojawiają się nowe pomysły, nowe osoby, które też wielu rzeczy uczą się od zera – opowiada. Czego można się nauczyć, pracując przy NMD? – Wyzwania są duże, ale ciekawe. Dla wielu osób, które organizują Nagrodę Młodych Dziennikarzy, to sprawy, z którymi mierzą się po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. To choćby nawiązywanie kontaktu z dużymi redakcjami, pisanie informacji prasowych, wysyłanie materiałów, aż po kwestie czysto promocyjne, budowanie kampanii w mediach społecznościowych, nagrywanie wywiadów – tłumaczy D. Kaczmarczyk. Jak podkreśla, każda z dotychczasowych edycji była sukcesem.

– Nie jest tajemnicą, że po drodze pojawiają się kłopoty, ale po to właśnie jest czas na studiach, żeby uczyć się wychodzić z takich sytuacji – mówi. Nie chodzi jednak tylko o doświadczenie zawodowe. – Mnie chyba najbardziej urzekła rodzinna atmosfera – zaznacza Izabela Witek, koordynująca tegoroczną edycję NMD. – To praca w zespole, który się dobrze zna i który ma wspólne poczucie, że robi coś ważnego – dodaje. Jak bardzo zmienia się Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, widać gołym okiem. Wystarczy porównać zdjęcia z pierwszych gali z tymi z zeszłego roku. Zaczynało się od kameralnego spotkania w Klubie Dziennikarza „Pod Gruszką”. Rok temu w gali w teatrze Groteska wzięło udział 300 osób z całej Polski.

– To już nie jest wydarzenie studenckie. To wydarzenie, które coraz bardziej wpisuje się w coroczny kalendarz medialnych imprez, na które z radością przychodzą także starsi dziennikarze, osoby odpowiedzialne za redakcje – zapewnia D. Kaczmarczyk. W tym roku gala nagrody po raz kolejny zmienia miejsce i tym razem odbędzie się w teatrze Bagatela – na jednej z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich scen. Tegorocznych laureatów poznamy 18 marca. Jakie jeszcze niespodzianki szykują organizatorzy? – Nie chcę zdradzać za wiele. Na pewno warto obserwować nas w mediach społecznościowych, żeby niczego nie przegapić – zachęca I. Witek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama