Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Nowa ksieni w klasztorze sióstr klarysek w Krakowie

Siostra Elżbieta Sander została nową przełożoną sióstr klarysek w Krakowie. Ma 45 lat. Pochodzi z Podkarpacia.

Nowa ksieni została wybrana 12 lutego przez wspólnotę sióstr.

Siostra Elżbieta jako mała dziewczynka chciała być stewardessą. - Kochałam podróże - mówi. Jednak już w liceum chciała być tylko klaryską. - Zachwyciła mnie duchowość św. Klary. Ewangeliczne życie w ubóstwie i jej miłość do Jezusa bliżej poznałam w Kalwarii Pacławskiej podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych - opowiada nam nowa matka ksieni.

Elżbieta Sander urodziła się 10 października 1973 r. w Grodzisku Dolnym na Podkarpaciu. Spośród jej pięciorga rodzeństwa dwóch braci to również osoby konsekrowane - Tomasz jest salwatorianinem, a Mirosław - dominikaninem.

Elżbieta zgłosiła się do zakonu klarysek w roku 1993. Pięć lat później związała się z Zakonem św. Klary na całe życie, składając śluby wieczyste. Skończyła historię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 2007 r. została po raz pierwszy wybrana na przełożoną krakowskiego klasztoru.

Klaryski są zakonem klauzurowym, prowadzą życie kontemplacyjne. Siostry od chwili wstąpienia do klasztoru zazwyczaj nigdy go nie opuszczają. Jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach otrzymują zgodę na wyjście poza klauzurę. Ich życie jest wypełnione modlitwą, pracą, codziennymi obowiązkami oraz czynami pokutnymi.

Zakon klarysek założyła św. Klara (1193-1253) ze św. Franciszkiem w Asyżu we Włoszech w roku 1211. Do Polski klaryski sprowadziła bł. Salomea (1212-1268), córka Leszka Białego, księcia krakowskiego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później - w Grodzisku k. Skały, skąd w roku 1316 przeniosły się do Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy