Nowy numer 42/2019 Archiwum

Morawica: odnaleziono monstrancję Legionów Polskich

Proboszcz podkrakowskiej parafii odnalazł starą monstrancję o niezwykłej historii. Niegdyś służyła prawdopodobnie opiece duchowej nad legionistami. Zostanie zaprezentowana 24 lutego podczas obchodów Dnia Żołnierzy Niezłomnych w Morawicy.

Monstrancję odnalazłem na północy Polski. Jest świadkiem walk o niepodległość. Ufundowali ją w 1914 r. członkowie Sodalicji Mariańskiej, prawdopodobnie dla oddziałów tworzących się wówczas Legionów Polskich - powiedział ks. Władysław Palmowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Morawicy, niegdyś kapelan nowohuckiej Solidarności, od wielu lat działający na rzecz utrwalenia w pamięci narodowej osób, organizacji i miejsc związanych z naszą historią.

O związku monstrancji z posługą duchową dla żołnierzy legionów, niesioną m.in. przez krakowskich kapelanów wojskowych, może świadczyć napis wykonany kursywą na podstawie monstrancji: "Wojskom polskim Związek [Polskich?] Sodalicji Mariańskich sierpień 1914". - Odnowiliśmy tę cenną pamiątkę ofiarności na rzecz opieki duchowej nad żołnierzem polskim i zamierzamy przekazać ją Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego z okazji 100. rocznicy jego powstania. Zaprezentujemy ją wpierw w naszej świątyni parafialnej w trakcie obchodów Dnia Żołnierzy Niezłomnych 24 lutego, potem zaś zostanie przewieziona do Warszawy i znów będzie służyła członkom naszej armii - poinformował ks. Palmowski.

Obchody rozpoczną się  o godz. 11 Mszą św. Po jej zakończeniu przy znajdującym się obok kościoła pomniku Niezłomnym-Ojczyzna odbędą się apel pamięci oraz umieszczenie urny z ziemiami miejsc męczeństwa i walki żołnierzy niezłomnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL